Finančnú pôžičku má viac ako polovica mladých ľudí

plat, žena
Foto: ilustračné, Getty Images

Nejakú finančnú pôžičku má v súčasnosti 51 % mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov. Z prieskumu vypracovaného agentúrou Stem/Mark pre spoločnosť Kruk tiež vyplýva, že viac sa zadlžujú muži než ženy.

Niektorí majú aj štyri pôžičky

Mladí Slováci si najčastejšie berú úver vo veku 27 až 30 rokov.

„Vysoký podiel pôžičiek medzi ľuďmi mladšími ako 30 rokov, ktorí žijú v manželskom alebo partnerskom vzťahu a majú jedno či viac detí, jasne súvisí s pôžičkami na vlastné bývanie,“ hovorí generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Nadpolovičná väčšina mladých dlžníkov má len jeden úver a spravidla ide o hypotéku na vlastný dom či byt. No 16 % najmladších dlžníkov vo veku 18 až 22 rokov má dokonca štyri pôžičky.

Mladí si požičiavajú aj od rodičov

Viacnásobne sa zadlžujú predovšetkým študenti, dve alebo tri pôžičky má 31 % študentov, štyri pôžičky celých 20 %.

„Väčší počet rôznych pôžičiek majú najčastejšie ľudia s nízkymi príjmami, ktorí sa v prípade nečakaných výdavkov ľahko dostanú do situácie, keď nebudú schopní splácať všetky svoje záväzky,“ dodáva Palendalová.

Absolútna väčšina zadlžených respondentov získala pôžičku, spravidla hypotéku, od banky. Vyjadrilo sa tak 84 % respondentov. Každý siedmy mladý dlžník si požičal peniaze od rodičov. Desať percent účastníkov prieskumu sa obrátilo na poskytovateľa spotrebiteľských úverov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Kruk