Financovaniu sa v prvom polroku darilo a rekordne narástlo, investorov lákajú finančné technológie

Investovanie, obchodovanie, peniaze, podnikanie
ŽSR mali nad spoločnosťou Stabilita negatívnu výlučnú kontrolu. Po novom sa to však zmení. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Globálne investície do technologických riešení v oblasti finančných služieb (fintech) dosiahli v prvom polroku rekordnú úroveň. Kým vlani na konci roka bolo celkové financovanie na úrovni 74,1 mld. eur, za prvých šesť mesiacov tohto roka už dosiahlo 83,5 mld. eur.

Najväčšie investície smerovali najmä do fintechov, ktoré sa zameriavajú na správu majetku, pomoc s finančnou reguláciou, kryptomeny alebo kybernetickú bezpečnosť. Za silným štartom stojí najmä naakumulovaný kapitál, tlak na rýchlu digitalizáciu vplyvom pandémie a novovznikajúce formy fintechov. Tieto zistenia vyplývajú zo štúdie KPMG Pulse of Fintech.

Vedú Británia či Nemecko

Od začiatku roka sa investície do fintech spoločností v Európe, Blízkom východe a Afrike (EMEA) pri 792 transakciách vyšplhali na 33,4 mld. eur. Najintenzívnejšiu investičnú aktivitu zaznamenali vo Veľkej Británii, Nemecku a vo Švédsku.

V Spojenom kráľovstve bola doteraz najväčšia investícia tohto roka, keď analytickú a dátovú spoločnosť Refinitiv prevzal prevádzkovateľ londýnskej akciovej burzy London Stock Exchange za 12,6 mld. eur.

Vyhľadávanie wealthtechov

Investori v EMEA regióne obzvlášť vyhľadávali tzv. wealthtechy, čiže fintechy zameriavajúce sa na tvorbu digitálnych riešení pre investovanie a správu aktív. Veľkú investíciu uskutočnila americká investičná banka JP Morgan, ktorá kúpila britský wealthtech Nutmeg za viac ako 700 mil. eur. Podobne vysokú investíciu rizikového kapitálu získal nemecký wealthtech Trade Republic.

Atraktívnym investičným cieľom v regióne sú podľa KPMG aj digitálne banky. Britská Starling Bank získala vyše 350 mil. eur a fínska Solarisbank s nemeckou bankovou licenciou takmer 100 mil. eur.

Investori v Európe očakávajú, že takéto digitálne banky budú mať už čoskoro celoeurópsku pôsobnosť a budú prinášať rôznorodé produkty, ktoré uspokoja každého zákazníka bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú.

Zameranie na B2B sektor

Silná investičná aktivita vo fintech sektore by mala podľa KPMG pokračovať na globálnej úrovni aj v druhej polovici roka. Podľa očakávaní bude najväčší záujem o platobné služby.

Ďalšou atraktívnou oblasťou budú riešenia v oblasti kybernetickej bezpečnosti, o ktoré bol enormný záujem už v prvej polovici roka, keď investície dosiahli rekordne viac ako 3,2 mld. eur. Spôsobil to boom platieb prostredníctvom digitálneho priestoru a s tým spojený nárast kyberútokov a ransomvéru.

V Európe a regióne EMEA sa očakáva intenzívnejšie zameranie sa na B2B sektor vrátane platforiem na poskytovanie úverov malým a stredným firmám. O záujem investorov nebudú mať podľa KPMG núdzu ani fintechy, ktoré zákazníkom ponúkajú univerzálne finančné riešenia. V neposlednom rade bude dominovať rastúci trend ESG a teda fintech spoločnosti, ktoré prinášajú inovácie v oblasti udržateľnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie JP MorganKPMG SlovenskoLondon Stock ExchangeRefinitivSolarisbankStarling Bank