Fitch: USA môžu stratiť rating na najvyššom stupni

Wall Street, obchodovanie, investovanie, burza
Foto: SITA/AP Photo/Mary Altaffer

Zastavenie financovania časti federálnych úradov, takzvaný shutdown, by podľa agentúry mohol čoskoro začať vplývať na schopnosť schváliť rozpočet.

Spojeným štátom americkým hrozí, že v neskoršej časti tohto roka stratia rating na najvyššom stupni AAA. Uviedla to v stredu agentúra Fitch, ktorá upozornila, že zastavenie financovania časti federálnych úradov, takzvaný shutdown, by mohol čoskoro začať vplývať na schopnosť schváliť rozpočet. Informoval o tom portál cnbc.com.

Patová situácia medzi prezidentom Donaldom Trumpom a demokratmi v Kongrese v spore o balíček výdavkov na financovanie deviatich vládnych agentúr v stredu trvala už 19. deň. Spor nastal v čase, kedy sú americkí zákonodarcovia vážne rozdelení v otázke prezidentovej požiadavky na peniaze na výstavbu múru na hraniciach USA s Mexikom.

Ratingová agentúra S&P Global, ktorá pre USA v júni minulého roka potvrdila rating na úrovni AAA, pričom uviedla, že výhľad krajiny je stabilný, v stredu pre CNBC povedala, že shutdown nezmenil jej názor. Agentúra Moody’s síce na otázky CNBC v stredu hneď nereagovala, ale koncom decembra podľa informácií tejto americkej televíznej stanice vraj uviedla, že shutdown nebude mať na úverový profil USA podstatný vplyv.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fitch Ratings