Globálne akciové trhy klesli pre napätie medzi USA a Čínou

Obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew

Väčšina amerických akciových indexov vo štvrtok uzavrela nižšie. Investori do úvahy brali ďalšie údaje ukazujúce ekonomické škody spôsobené pandémiou koronavírusu a zvýšenie napätia medzi USA a Čínou. Najprv obchodníci reagovali na informáciu o tom, že Biely dom vydal správu, v ktorej zaútočil na čínsku ekonomickú a vojenskú politiku a kritizoval porušovanie ľudských práv v krajine. Najnovšia vládna informácia o počte žiadateľov o podporu v nezamestnanosti trhu tiež nepomohla. Ministerstvo práce USA totiž uviedlo, že minulý týždeň o dávky v nezamestnanosti požiadalo 2,4 mil. Američanov.

Technologické firmy strácali

Najviac oslabili akcie technologických firiem a spoločností podnikajúcich v zdravotníctve. Rast dosiahli iba akcie priemyselného sektora. Index S&P 500 klesol o 0,8 percenta a uzavrel na úrovni 2 948,51 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pohoršil o 0,4 percenta na 24 474,12 bodu a technologický Nasdaq klesol o 1 percento na 9 284,88 bodu. Trendu oslabovania však odolali akcie malých spoločností a index Russell 2000 stúpol o necelých 0,1 percenta na 1 347,56 bodu.

Ázijské akciové trhy v piatok klesli. Tiež reagovali na rast napätia medzi USA a Čínou a na ďalšie straty pracovných miest spojené s vplyvom pandémie koronavírusu na ekonomiku. Klesol hlavne hongkonský index Hang Seng, a to o 4,9 percenta po tom, ako ústredná čínska vláda v Pekingu uviedla, že čínsky parlament zváži návrh zákona, ktorý by mohol obmedziť aktivitu opozície v bývalej britskej kolónii. Index japonskej burzy Nikkei oslabil o 0,8 percenta na 20 388,16 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom