Grékom vo finančných problémoch pomôže so splátkami hypoték štát

Peniaze, bývanie, kalkulačka
Foto: ilustračné,Thinkstockphotos

Grékom, ktorí nebudú zvládať splácať hypotéku na svoje vlastné bývanie, pomôže so splátkami štát. Európska komisia totiž schválila Grécku schému ochrany primárneho bývania. Jej cieľom je podporiť domácnosti, ktoré sa ocitnú v problémoch so splátkami hypotekárneho úveru a hrozí im tak strata vlastného bývania. Grécko pritom môže v niektorých prípadoch preplatiť až polovicu splátky hypotéky.

Ako ďalej informuje Brusel, schéma, ktorej ročný rozpočet je zhruba 132 miliónov eur, má nastavené striktné pravidlá v súvislosti s hodnotou nehnuteľnosti a príjmom dlžníkov. Tým sa má zabezpečiť zacielenie pomoci na tých, ktorí to skutočne potrebujú. Oprávnení prijímatelia tejto pomoci pritom dostanú od štátu grant v objeme 20 % až 50 % mesačnej splátky v závislosti od ich príjmov.

Dlžníci musia ďalej splácať

Podmienkou poskytovania pomoci zo štátnej schémy je pritom zabezpečenie hypotekárneho úveru nehnuteľnosťou, ktorá je zároveň primárnym bývaním dlžníka. Prijímatelia pomoci musia zároveň pokračovať v splácaní zvyšnej časti svojej mesačnej splátky. Ak splácať úver prestanú, banky môžu pristúpiť ku krokom vedúcim k zabaveniu nehnuteľnosti.

Podľa Európskej komisie pritom v tomto prípade nejde o nepovolenú štátnu pomoc ani v prípade, že sa takto pomôže osobám vykonávajúcim hospodársku činnosť. Zároveň podľa Bruselu nová schéma nebude deformovať ani konkurenčné prostredie v bankovom sektore. Naopak sa očakáva, že systém prispeje k zlepšeniu situácie ohľadom zlyhaných úverov v gréckom bankovom sektore.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia