Harmonizovaná inflácia sa spomalila, klesli ceny potravín a energií

Peniaze, peňaženka, minimálna mzda
Foto: ilustračné, Getty Images

V januári 2021 medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) sa znížila, dosiahla hodnotu 0,7 percenta. Zníženie bolo spôsobené najmä medziročným poklesom cien potravín a energií. Informoval o tom dnes Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Priemerná ročná miera inflácie, vyjadrená zmenou priemerného harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien za posledných 12 mesiacov oproti priemeru predchádzajúcich 12 mesiacov, predstavovala v januári 2021 hodnotu 1,8 percenta. Medzimesačný HICP bol v januári 2021 podľa ŠÚ SR na úrovni 100,3, jeho hodnota v januári 2020 bola 101,3. Na toto zníženie vplýval najmä vývoj cien energií. Kým v januári 2020 sa tieto ceny zvýšili, v januári 2021 ceny energií poklesli.

Klesli ceny bývania

Medzimesačný vývoj HICP bol ovplyvnený najmä pohybom cien v odboroch klasifikácie, ako sú pošty a telekomunikácie (kladný príspevok 0,26 percentuálneho bodu), potraviny a nealkoholické nápoje (kladný príspevok 0,25 percentuálneho bodu), doprava (kladný príspevok 0,19 percentuálneho bodu), rekreácia a kultúra (kladný príspevok 0,10 percentuálneho bodu). Najvýraznejší záporný vplyv malo zníženie cien v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá (záporný príspevok -0,52 percentuálneho bodu), z toho zníženie cien energií (záporný príspevok -0,54 percentuálneho bodu).

Získanie údajov pre index spotrebiteľských cien v januári zásadne ovplyvnila podľa ŠÚ SR situácia spojená s koronakrízou, Tradičné zisťovanie cien v teréne bolo nahradené cenami z iných zdrojov, napríklad webových stránok, telefonických a e-mailových dopytov. Časť cien sa riešila doimputovaním. Dôvodom bolo uzatvorenie vybraných predajní a prevádzok služieb, ako aj prijaté opatrenia pre prácu v teréne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR