Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto. pixabay.com
17. 01. 2019 8:45 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Harmonizovaná inflácia v decembri predstavovala takmer dve percentá

Na medziročnej báze v decembri najrýchlejšie rástli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií.

V decembri 2018 medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) dosiahla hodnotu 1,9 %. V medzimesačnom porovnaní ceny poklesli o 0,1 %. Priemerná ročná miera inflácie vyjadrená zmenou priemerného harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien za posledných dvanásť mesiacov oproti priemeru predchá­dzajúcich dvanástich mesiacov dosiahla v decembri 2018 hodnotu 2,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov sa zvýšili o takmer percento

Na medziročnej báze v decembri najrýchlejšie rástli ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 4 %. Ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív sa zvýšili o 3,4 %. Ceny rozličných tovarov a služieb sa zvýšili o 2,7 %, v zdravotníctve to bol rast o 1,9 %, ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu stúpli o 1,9 %, ceny alkoholických nápojov a tabaku stúpli o 1,6 %. Ceny odevov a obuvi sa zvýšili o 1,4 %. Pošta a telekomunikácie zaznamenali zvýšenie cien o 1,1 %, vo vzdelávaní to bol nárast o 1 %. Ceny potravín a nealkoholických nápojov sa zvýšili o 0,9 %, v doprave to bol rast o 0,5 %, v rekreácii a kultúre o 0,4 %.

Čítajte aj:

Medzimesačne sa v decembri oproti novembru najvýraznejšie zvýšili ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 1,1 %. Ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií stúpli o 0,3 % a ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,2 %. Naopak, najvýraznejšie klesli cely v doprave o 3,5 %. Ceny alkoholických nápojov a tabaku a ceny odevov a obuvi klesli zhodne o 0,2 %. Ceny potravín a nealkoholických nápojov a ceny rekreácie a kultúry poklesli o 0,1 %. Na nezmenenej úrovni ostali ceny v zdravotníctve, na poštách a v oblasti telekomunikácií a nezmenili sa ani ceny vo vzdelávaní, či ceny rozličných tovarov a služieb.

Odporúčané články

Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 % Asset Management Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom 1,23 mil. eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France?

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X