Hospodárstvo OECD v druhom kvartáli rástlo, neobnovilo však predkrízovú úroveň

Pandémia, ekonomika
Foto: ilustračné, Getty Images

Hrubý domáci produkt členských štátov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v druhom kvartáli posilnil o 1,6 percenta po raste o 0,6 percenta v predchádzajúcom štvrťroku.

V porovnaní s obdobím pred nástupom pandémie koronavírusu je stále nižší. Vyplýva to z predbežných odhadov, ktoré organizácia zverejnila v pondelok.

Medzi krajinami boli výrazné rozdiely

Sedem hlavných ekonomík OECD ako celok v druhom kvartáli zrýchlilo rast na 1,6 percenta z úrovne 0,4 percenta. Medzi jednotlivými krajinami však boli výrazné rozdiely.

Najsilnejší rast zaznamenala Veľká Británia, a to o 4,8 percenta po poklese o 1,6 percenta v prvom kvartáli. Nasledovalo Taliansko, kde sa rast zrýchlil z úrovne 0,2 percenta na 2,7 percenta. HDP sa zväčšil aj v ostatných ekonomikách hlavnej sedmičky, avšak v menšej miere.

Predkrízový výkon obnovili iba USA

HDP eurozóny sa v druhom kvartáli zväčšil o dve percentá a celej EÚ o 1,9 percenta. V prvom štvrťroku hospodárstvo menovej únie kleslo o 0,3 percenta a celý európsky blok zaznamenal pokles o 0,1 percenta.

V porovnaní so štvrtým kvartálom 2019, ktorý predchádzal nástupu pandémie, je ekonomika OECD ako celku menšia o 0,7 percenta. Medzi hlavnými ekonomikami zoskupenia svoj predkrízový výkon obnovili iba Spojené štáty, ktoré úroveň pred pandémiou v druhom kvartáli prekročili o 0,8 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj