Hypotéka bez kvalitného poistenia je v súčasnosti hazardom. Analytik priblížil, čo podrží ľudí v ťažkých situáciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze, dom, hypoteka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rast cien nehnuteľností v posledných rokoch nahráva vyššej zaúverovanosti obyvateľstva. Ako povedal Patrik Szabó zo spoločnosti FinGO.sk, Slováci však stále majú pomerne nízke finančné povedomie o poistení úverov aj o životnom poistení.

„Až 80 % ľudí, ktorí sa s našimi maklérmi stretnú, nemá adekvátne poistné krytie. Hypotéka bez kvalitného poistenia je v súčasnosti hazardom,” upozorňuje Szabó.

Uzavretie bankopoistenia

Aby si klienti znížili úroky na hypotéke, mnohí si v banke uzavreli poistenie schopnosti splácania úveru, tzv. bankopoistenie. „To však v náročných životných situáciách dlžníkovi a jeho rodine či pozostalým nepomôže tak ako životné poistenie,“ zdôrazňuje odborník.

Bankopoistenie nie je povinné, ale banky klientom za jeho zjednanie väčšinou ponúknu podľa neho výhodnejšiu úrokovú sadzbu a mesačnú splátku hypotéky tým navýšia o poistenie. „Bankopoistenie prioritne chráni pohľadávky banky,” hovorí Szabó.

Životné poistenie

Pri životnom poistení, ktoré si uzavriete mimo úverovej zmluvy, je to podľa neho iné. Poskytne klientovi širšie poistné krytie, môže si zvoliť vyššie poistné sumy a nastaví si ho individuálne podľa vlastných potrieb.

„Dobre nastavené životné poistenie klienta a jeho rodinu podrží v ťažkých situáciách. Pomôže splácať úver v prípade vážneho ochorenia, nahradí príjem počas pracovnej neschopnosti, vykryje potrebnú liečbu či rehabilitáciu po úraze alebo doplní znížený príjem v prípade invalidity či trvalých následkov,” vysvetľuje odborník.

Flexibilný produkt

Niektorí klienti majú už pred hypotékou uzavreté životné poistenie. Vo väčšine prípadov ho stačí podľa neho „oprášiť” a vhodne doplniť. „Životné poistenie je flexibilný produkt a je potrebné prispôsobiť ho úverovej zaťaženosti klienta,” povedal Szabó.

Ľuďom odporúča kontrolu životného poistenia najmenej jedenkrát za dva roky alebo po každej významnej zmene, ktorá môže mať vplyv na rozsah poistného krytia a výšku poistných súm.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Patrik Szabo