Inflácia dosiahla na Slovensku nové maximum, rástla dvojciferným tempom a je najvyššia od júna 2020

Inflácia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Inflácia na Slovensku zaznamenala v máji nové maximum, a to 12,6 %. Medziročne rástla tretí mesiac dvojciferným tempom a podľa Štatistického úradu SR je najvyššia od júna 2000.

Naďalej stúpajú najmä ceny potravín, pohonných hmôt a energií. Výrazne si Slováci priplatili už aj v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv.

Rastúce ceny mäsa či obilnín

Ceny rástli vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch. Ceny potravín boli medziročne drahšie až o 16,6 %, a to pri všetkých deviatich sledovaných položkách.

Najviac infláciu ovplyvnili, s prihliadnutím na podiel kupovaných položiek v nákupnom košíku, rastúce ceny mäsa o 16,5 %, chleba a obilnín o 18,8 % a mlieka, syrov a vajec o 17,4 %. Naďalej rástli ceny olejov a tukov o 40,1 % a výrazne si Slováci priplatili aj pri nákupe zeleniny, ktorá stála o 19,6 % viac ako pred rokom.

Náklady na bývanie

Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie. Ich rast bol v máji medziročne na úrovni 15,6 %. Ceny sa zvýšili za imputované nájomné pri zdražení o 19,4 % a pri službách súvisiacich s bývaním o 20,7 %. Ceny za elektrinu, plyn a tepelnú energiu vzrástli sumárne o 15,7 %.

Stále si Slováci priplácali aj za pohonné hmoty. Tie sa medziročne zvýšili o 36,8 %. Priplatili si aj za reštauračné a kaviarenské služby pri zdražení o 13,5 %, ubytovacie služby zdraželi o 8,3 %. Rástli ceny aj za váhovo menej významné položky ako telekomunikačné služby, odevy a obuv, či pomôcky a služby osobnej starostlivosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR