Inflácia na Slovensku je najvyššia od roku 2000, nahor ju tlačia drahšie potraviny či rastúce ceny energií

Prázdna penazenka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Medziročná inflácia vzrástla v apríli na 11,8 %. Stúpa už pätnásty mesiac za sebou a je najvyššia od júna 2000. Jej aktuálnu úroveň podporili najmä rastúce ceny potravín, palív a účtov za energie.

Potraviny zdraželi o takmer 15 percent

Ceny však stúpali aj pri ostatných položkách. Viac ako polovica z dvanástich odborov dosiahla medziročný rast vyšší ako 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny potravín boli medziročne drahšie o 14,3 %, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. V medziročnom porovnaní výšku inflácie najviac ovplyvnili vyššie ceny chleba a obilnín o 16,4 %, olejov a tukov o 29,8 %, zeleniny o 26,2 %.

Spomedzi položiek, ktoré majú významnejší podiel vo výdavkoch domácností, sa pod aktuálne čísla podľa úradu podpísali aj drahšie mlieko, syry a vajcia o 13 %, ako aj mäso o 12 %. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny kávy, čajov, kakaa či minerálne vody, nealko a šťavy.

Za benzín či naftu zaplatí o viac ako 31 percent viac

Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, pričom ich rast bol v apríli na úrovni 15,7 %. Medziročný rast sa zvýšil ako pri imputovanom nájomnom, tak aj pri službách súvisiacich s bývaním.

Pri energiách sa podľa úradu stále prejavuje vplyv úprav cien v rámci regulovaných sieťových odvetví z januára. V apríli si domácnosti k tomu priplatili aj za tepelnú energiu a pevné palivá. Pohonné hmoty mali medziročne vyššie ceny o 31,2 %.

V porovnaní s aprílom 2021 sme si priplatili aj za stravovanie v reštauráciách a kaviarňach o 11,7 %, náklady na osobnú starostlivosť o 8,7 %, za ambulantné služby 7,1 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR