Inflácia v nasledujúcich mesiacoch nespomalí a bude rásť, analytici nemajú dobré správy o cene potravín a platoch

Inflácia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Inflácia ani v apríli ešte pravdepodobne nedosiahla svoje maximum a jej zrýchľovanie bude podľa odhadov analytikov pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Medziročná aprílová inflácia dosiahla až 11,8 %.

Udržala si tak dvojciferné tempo rastu, a oproti marcovej úrovni 10,4 % ešte zrýchlila. Pod rast inflácie sa podpísali hlavne drahšie potraviny, vysoké ceny energií a taktiež drahá ropa.

Inflácia zrejme prekročí 12 percent

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás dvojciferná a prekročí hranicu 12 %,“ myslí si analytička 365.bank Jana Glasová. Smerom nahor budú infláciu podľa nej tlačiť hlavne vysoké ceny ropy a energií, ktoré prudko vzrástli ako dôsledok vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Vojna vytvára obavy z nedostatku týchto energetických komodít na trhu a vedie k ich výraznému zdražovaniu. V hre je aj embargo na dovoz ruskej ropy zo strany , čo ešte viac tlačí nahor ceny na ropnom trhu,“ skonštatovala Glasová.

Vládny balíček infláciu veľmi neutlmí

Inflácia by mala podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka kulminovať v úvode leta. „Následne by silný bázicky efekt z druhej polovice minulého roka mal predsa len štatisticky brzdiť ďalšie zrýchľovanie medziročnej inflácie. Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné,“ povedal Koršňák.

Zároveň si myslí, že navrhovaný vládny balíček infláciu zásadnejšie neutlmí. Jeho prioritným cieľom totiž nie je spomaliť rast cien, ale kompenzovať dopady rekordne vysokej inflácie na vybrané pomerne široké skupiny obyvateľstva.

Slovákov potrápia drahé potraviny

Trápiť nás počas roka budú podľa Glasovej drahé potraviny. Očakáva, že ceny potravín budú v najbližších mesiacoch ešte rásť silným dvojciferným tempom. Rast cien potravín by sa mohol začať zmierňovať podľa nej až neskôr počas druhého polroka.

Analytici úseku meny, štatistiky a výskumu v Národnej banke Slovenska uviedli, že séria vysokých mesačných nárastov cien potravín pokračuje od decembra 2021. Tempo rastu je podľa nich historicky vysoké a pravdepodobne bude ešte zrýchľovať.

Kľúčový je ďalší vývoj konfliktu

„Miera inflácie v tomto roku dosiahne v priemere 9,5 %, neistota však ostáva vysoká,“ myslí si analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Kľúčovým prvkom je podľa neho ďalší vývoj konfliktu, konečné usporiadanie vzťahov medzi západom a Ruskom a z toho vyplývajúca nálada na trhoch.

„Za súčasných okolností predpokladáme vrchol inflácie v najbližších mesiacoch s postupným jemným vyklesávaním po zvyšok roka, keďže niektoré bázické efekty sa začnú z medziročného vyjadrenia inflácie vytrácať,“ dodal Horňák.

Platy porastú pomalšie ako ceny

Analytička Wood & Company Eva Sadovská očakáva, že platy Slovákov v tomto roku porastú pomalšie ako ceny. To v praxi znamená, že väčšina zamestnancov by si mala zo svojich tohtoročných miezd dovoliť v priemere menšie množstvo tovarov a služieb ako vlani.

„Zdražovanie výraznejšie ale pocítia domácnosti seniorov, nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, domácnosti jedného rodiča s deťmi, domácnosti s viacerými deťmi, ale i domácnosti so zdravotne znevýhodnenými členmi,“ uzavrela Sadovská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva SadovskáJana GlasováĽubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNárodná banka Slovenska