Investičný rating Ruska a Ukrajiny naďalej patrí k najhorším na svete, ekonomiku okupantov výrazne poznačili sankcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Negatívnu pozíciu si Rusko aj Ukrajina držia už šesť mesiacov. Po vpáde ruských vojsk na ukrajinské územie a zavedení európskych sankcií na Rusko znížila spoločnosť Dun & Bradstreet krajine rating o jeden celý bod, a to z DB5d na DB6d, a teda z „vysokého rizika“ na „veľmi vysoké riziko“ návratnosti investícií.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Sankcie uvalené na Rusko

Počas uplynulého pol roka bolo na samotné Rusko uvalených viacero sankčných balíčkov v rôznych oblastiach, ktoré majú čoraz silnejší ekonomický dopad na krajinu.

V dôsledku toho zostáva rating krajiny v jednom z najhorších pásiem, keďže ekonomický výhľad krajiny zostáva podľa spoločnosti Dun & Bradstreet značne neistý.

S tamojšími spoločnosťami odmieta obchodovať celý rad subjektov v rámci celého sveta. Ide podľa spoločnosti o najhorší rating Ruska za posledné desaťročie. V rovnako negatívnom pásme sa nachádzajú aj krajiny ako Nigéria, Bielorusko, Libanon, Nicaragua, Myanmar, či Irak.

Rizikové investície

Najhoršiu investičnú klímu, definovanú podľa hodnotenia Dun & Bradstreet ako najvyššie riziko návratnosti investícií DB7, má na svete v súčasnosti päť krajín.

Po invázii na konci februára tohto roka sa k Afganistanu, Líbyi, Sýrii a Jemenu zaradila aj Ukrajina. Dovtedy sa dlhodobo nachádzala v o jeden stupeň vyššom pásme DB6.

Už dávnejšie Dun & Bradstreet informovala, že Ukrajina mala našliapnuté na to stať sa jedným z najvýznamnejších centier globálnych technologických lídrov.

V krajine sídlilo množstvo nadnárodných firiem rôznych veľkostí. Vojna však má na biznis naprieč všetkými sektormi devastačný dopad. Investovanie na Ukrajine tak dnes vykazuje najvyššie politické, makroekonomické, komerčné aj externé riziká.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia