Investovať do nehnuteľností sa dá nielen ich kúpou, Slováci sa čoraz viac obzerajú po realitných fondoch

Nehnuteľnosti, komerčná budova
Foto: ilustračné, Getty images

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza. Investovať do nehnuteľností však možno aj inak ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy.

Vďaka nim investori podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej vlastnia podiely nielen v nehnuteľnostiach určených na bývanie, ale aj v administratívnych budovách, nákupných centrách či v priemyselných parkoch.

Výnosy sú nad úrovňou inflácie

Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy.

Ku koncu septembra minulého roka predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,025 mld. eur. Na medziročnej báze je to nárast o 18,4 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu o 4,2 %.

Od vypuknutia pandémie, teda od konca roka 2019, je to nárast aktív investičných podielových fondov o 20,4 %.

Podiel realitných fondov na investičných podielových fondoch je podľa analytičky druhý najväčší. Z dlhodobého hľadiska sa výnosy realitných fondov nachádzajú podľa Sadovskej nad úrovňami inflácie.

Určené sú pre dva typy investorov

Priemerná inflácia sa počas posledných rokov nachádzala v rozpätí 1,3 % až 3,2 %. V závere roka 2021 atakovala úroveň 6 % a v prvom štvrťroku 2022 sa podľa odhadov priblíži k hodnote 7 %.

Podľa typu investora sa fondy delia na určené pre retailových (bežných) a kvalifikovaných (bonitnejších) investorov.

Slovenská asociácia správcovských spoločností uvádza k 7. januáru 2022 priemerné trojročné zhodnotenie realitných fondov, prevažne retailových investorov, na úrovni 3,13 %.

„V prípade fondov určených kvalifikovaným investorom majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne,“ konštatuje Sadovská.

Percentuálny nárast je dvojciferný

Podľa údajov Národnej banky Slovenska boli aktíva realitných fondov na Slovensku k 30. septembru 2021 v objeme 1,986 mld. eur.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je to nárast objemu o 18 %, oproti koncu predchádzajúceho kvartálu o 3,4 %.

Od vypuknutia pandémie, teda od 31. decembra 2019, sa objem aktív realitných fondov zvýšil až o 27 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Sadovská
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska