Irán potrebuje plný prístup k medzinárodnému bankovému systému

Banka
ilustračné foto. pixabay.com

Mohammad Nahavandian, šéf štábu iránskeho prezidenta Hassana Rouhaniho, to uviedol vo štvrtok. Výraznú úlohu podľa neho zohrá Londýn.

Irán potrebuje úplný prístup k medzinárodnému bankovému systému. Mohammad Nahavandian, šéf štábu iránskeho prezidenta Hassana Rouhaniho, to uviedol vo štvrtok. Podľa jeho slov má Londýn po odstránení sankcií významnú úlohu. „Potrebujeme oslobodenie bankových vzťahov v čo najkratšom čase a v čo najväčšom rozsahu. Londýn to môže zariadiť,“ povedal Mohammad Nahavandian.
Americké opatrenia ostávajú v platnosti
Medzinárodné sankcie voči Iránu, vrátane bankových reštrikcií, sa skončili v januári, keďže Teherán sa dohodol so svetovými mocnosťami, že obmedzí svoj jadrový program. Americké opatrenia sú naďalej v platnosti a vyplýva z nich, že banky a poisťovne vykonávajú transakcie s Iránom len opatrne. „Veľké banky stále trápia primárne sankcie zo strany USA, myslím, že musia prísť s veľmi jasnou interpretáciou, nakresliť čiaru medzi primárnymi a sekundárnymi sankciami,“ povedal. „Banky mimo USA by nemali mať obmedzenia v prípade akýchkoľvek transakcií s iránskymi bankami,“ doplnil.

Mohammad Nahavandian zároveň informoval, že Irán as k dohode o zmrazení produkcie ropy pridá až vtedy, keď získa späť svoj trhový podiel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom