Jeden z desiatich ľudí už použil kryptomenu na platbu za nákup

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bitcoin
Ilustračné foto. pixabay.com

Napriek tomu, že ľudia prejavujú záujem investovať do kryptomien svoje peniaze, ich finančné prostriedky sú zraniteľné voči krádežiam.

Jeden z desiatich ľudí už použil kryptomenu na platbu za nákup. „Aj napriek poklesu cien kryptomien stále existuje medzi spotrebiteľmi vysoký dopyt po digitálnych transakciách. Náš spotrebiteľský prieskum ukázal, že prekvapivo až 13 % ľudí používa kryptomenu ako platobnú metódu. S online burzami sa však spájajú aj nebezpečenstvá, a to najmä preto, že sú stále ešte len na začiatku,“ hovorí Vitaly Mzokov, vedúci oddelenia pre verifikáciu zo spoločnosti Kaspersky Lab.

Možností pribúda

Počet podnikov, ktoré ponúkajú platbu kryptomenou ako platobnú metódu, neustále rastie. Napriek tomu, že ľudia prejavujú záujem investovať do kryptomien svoje peniaze, ich finančné prostriedky sú zraniteľné voči krádežiam z kryptopeňaženiek, na nezabezpečených burzách či v tzv. Initial Coin Offering, čo v preklade znamená prvotné uvedenie digitálnej meny na trh, známe ako ICO. V niektorých prípadoch došlo k odcudzeniu tokenov v hodnote až do výšky 530 miliónov dolárov.

Existujú aj riziká

Útočníci podľa spoločnosti Kaspersky Lab využívajú širokú škálu postupov na krádež finančných prostriedkov z kryptopeňaženiek, z kryptobúrz či ICO. Najvážnejšie prípady, vrátane tých, kedy bolo počas štyri a pol roka odcudzených 120 tisíc bitcoinov z peňaženiek zákazníkov na Bitfinex alebo keď bol v roku 2018 hacknutý Coincheck za 530 miliónov dolárov, sú podľa spoločnosti Kaspersky Lab dôkazom nekvalitného zabezpečenia týchto búrz a ľahkej dostupnosti siete kyberkriminálnikom, ktorí dokážu spôsobiť rozsiahle a nenapraviteľné škody. Ak by boli všetky peniaze z kryptoburzy ukradnuté, jednoducho sa uzavrie a investorom sa nič nevráti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať