Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parlament NR SR, zákon
Ilustračné foto Národná rada SR
22. 08. 2016 6:46 Financie a ekonomika Michal pobeha.jpg od voFinanciach.sk/TS

Jeseň v parlamente bude pestrá

Pokiaľ občania tejto krajiny cez leto väčšinou oddychujú a užívajú si „uhorkovú“ sezónu, zákonodarcovia sa snažia, aby jeseň začala hneď zostra pracovne. Podľa toho, čo pripravujú bude aj riadne pestrá. „Leto využívajú jednotlivé ministerstvá a vládni predstavitelia na to, aby sa často krát obchádzaním riadneho legislatívneho procesu, potichu dohodli na závažných zmenách, ktoré na jeseň posunú do parlamentu, schvália, a od nového roku zavedú do praxe. Nedodržiavajú pritom inštitút priebežného pripomienkového konania. Konzultácie s relevantnými inštitúciami končia bezvýsledne. Všetky navrhované zmeny sú už dokonca zahrnuté v návrhu rozpočtu na rok 2017 ešte skôr ako boli schválené, takže je jasné ako toto divadlo znovu dopadne,“ konštatuje podpredsedníčka strany Šanca a poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová. Jediný výkrik do tmy v podobe zásahu do legislatívy podľa Lukačovičovej prejavila SNS v podobe nesúhlasu so zvyšovaním koncesionárskych poplatkov. Ostatní koaliční partneri nenamietajú proti zvyšovaniu daní, odvodov a poplatkov napriek tomu, že vo svojich volebných programoch sľubovali niečo úplne iné. „Napriek deklarovanému zníženiu dane máme, a aj po znížení budeme mať, po Grécku a Rakúsku tretiu najvyššiu daň z príjmov v rámci krajín EÚ. Zavedením dane z podielov na zisku bude reálne podliehať dvojitému zdaneniu. Najprv dôjde k ich zdaneniu v spoločnosti, ktorá ich vypláca a následne u prijímateľa, ktorému budú vyplatené. To znamená, že podiely na zisku budú po zavedení tejto dane a znížení sadzby dane z príjmov právnických osôb podliehať zdaneniu vo výške 36%, čo je daň vyššia ako zrážka pre daňové raje,“ upozorňuje Jaroslava Lukačovičová.  Všetky navrhované zmeny sú podľa podpredsedníčky Šance na strane „má dať“, teda o koľko viac majú dať občania a podnikatelia. Bohužiaľ, v legislatívnom procese nefigurujú zmeny na strane „dal“. To znamená, čo štát za toto zvýšenie poskytne občanom a podnikateľom.

Napriek prebiehajúcemu dovolenkovú obdobiu, krátka rekapitulácia toho, čo nás čaká a zrejme na jeseň a od nového roku neminie:

 • zavedenie dane z podielov na zisku vo výške 15%
 • zníženie sadzby dane z príjmov PO na 21%
 • zvýšenie minimálnej mzdy
 • zvýšenie poplatkov pri registrácii automobilov
 • zvýšenie koncesionárskych poplatkov
 • zvýšenie odvodu v regulovaných odvetviach
 • zavedenie detských jaslí ako sociálnej služby
 • zvýšenie starobného dôchodku o 8,20 eur
 • zvýšenie vdovského dôchodku o 5,30 eur
 • zvýšenie sirotského dôchodku o 2,60 eur
 • zvýšenie predčasného starobného dôchodku o 7,90 eur
 • zvýšenie invalidného dôchodku so ZŤP do 70% o 4 eur
 • zvýšenie invalidného dôchodku so ZŤP nad 70% o 7,10 eur

K téme

Tento rok naštartovala slovenská ekonomika rovnakou silou ako vlani Ochota Slovákov nakupovať rastie, treba však v tomto roku počítať so spomalením ekonomiky

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X