Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca
22. 08. 2019 13:20 InvestovanieSlovensko od voFinanciach.skSITA

K binárnym opciám sa už investori nedostanú tak ľahko

Národná banka Slovenska (NBS) vydala opatrenie, ktoré zakazuje investičným spoločnostiam a bankám ponúkať binárne opcie neprofesionálnym klientom. Binárne opcie sú podľa centrálnej banky vo svojej podstate rizikové a zložité produkty a často sa s nimi obchoduje špekulatívne. „Investície do binárnych opcií neodporúčame a našim klientom ich ani neposkytujeme. Krok NBS teda vnímame pozitívne a v záujme ochrany klienta,“ povedal pre agentúru SITA hovorca J&T Banky Milan Janásik.

Čo sú binárne opcie?

Binárne opcie sú finančný derivát vysporiadaný v hotovosti, pri ktorom výplata fixnej peňažnej sumy je závislá od toho, či nastane alebo nenastane vopred stanovená udalosť súvisiaca s cenou, úrovňou alebo hodnotou podkladového aktíva k dátumu exspirácie derivátu. „V určitom zmysle ho možno chápať ako stávku na výskyt udalosti s ohľadom na cenu, úroveň napríklad menového páru alebo iného aktíva. Výsledkom zjednodušene môže byť buď vyplatenie fixnej sumy alebo strata zaplatenej prémie, má teda povahu binárnej udalosti (Áno / Nie), z čoho je odvodená ich definícia,“ vysvetlil pre agentúru SITA hovorca Tatra banky Boris Fojtík.

NBS zaznamenala, že ponuka binárnych opcií neprofesionálnym klientom sa čoraz viac vyznačuje agresívnymi marketingovými technikami, ako aj nedostatkom transparentných informácií. Podľa Národnej banky Slovenska existujú obavy, že narastá počet neprofesionálnych klientov, ktorí obchodujú s týmito finančnými nástrojmi a prichádzajú o svoje peniaze. „Neprofesionálny klient je na 99 % každá fyzická osoba a väčšina právnických osôb, ktoré nespĺňajú potrebné parametre. V princípe to znamená, že momentálne ich prakticky môže obchodovať len veľmi úzky okruh subjektov,“ uviedol Fojtík.

Je ich málo

Z pohľadu banky patrí spomínaný typ finančných derivátov podľa Fojtíka medzi menej obchodované finančne nástroje. „Ich dosah na objem obchodov a aktivitu klientov je preto v súčasnosti zanedbateľný,“ skonštatoval Fojtík. Aj Národná banka Slovenska konštatuje, že binárne opcie sa v súčasnosti obchodujú v relatívne malých objemoch a nepredstavujú závažnú hrozbu pre stabilitu finančného systému. Vzbudzujú však obavy o ochranu investorov, hlavne neprofesionálnych klientov, ktorí by mohli nesprávne pochopiť riziká.

Popularita binárnych opcií však v posledných rokoch podľa Fojtíka výrazne vzrástla najmä u časti klientely s výrazne vyššou toleranciou rizika. „Subjekty mimo bankového sektora častokrát ponúkali binárne opcie s dobou exspirácie iba niekoľko minút, čo predstavuje extrémne špekulatívny typ obchodu,“ povedal Fojtík. Binárne opcie nepatria podľa Janásika medzi tradičné investičné nástroje. „Ak má niekto záujem zhodnotiť voľné finančné prostriedky, mal by si zvoliť z ponuky produktov, ktoré vyhovujú jeho rizikovému profilu. Ten sa zisťuje pomocou investičného dotazníka,“ dodal Janásik.

K téme

Počas víkendu banky nezaznamenali výpadky po zavedení nových pravidiel pre potvrdzovanie platieb Cena zlata sa v auguste dostala na najvyššiu úroveň od jari 2013

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X