K najškodovejším živlom patrilo vlani krupobitie

Krupy burka duha
Foto: SITA/AP Mike Jacoby

K najškodovejším živlom z pohľadu komerčných poisťovní patrilo vlani krupobitie. „Z pohľadu našej poisťovne bolo najškodovejším živlom najmä krupobitie, ktoré počas leta zasiahlo východ Slovenska,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Generali Katarína Kukurová. Poisťovňa Uniqa sa na klimatické zmeny snaží v poistení reagovať aj definíciou živelných rizík v jej produktoch. Svojich klientov s uzatvoreným poistením domu a domácnosti dokonca cielene varuje prostredníctvom SMS pred nepriaznivým počasím.

Klimatické zmeny sa vlani výraznejšie prejavili na štatistikách poistných udalostí aj v Allianz – Slovenskej poisťovni. Niekoľko silných vĺn krupobití sa prehnalo viacerými časťami Slovenska, no najmä na východe krajiny zanechali podľa vyjadrení poisťovne škody na majetku, vozidlách aj úrode. „Klienti nám nahlásili 3 649 škôd spôsobených ľadovcom, z toho bolo viac ako 2 500 poškodených vozidiel. Výška škôd presiahla 10 mil. eur,“ bilancuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v poisťovni Allianz Milan Rajec.

Škody podľa ročného obdobia

V poisťovni Generali napríklad v rámci havarijného poistenia v minulom roku z rizika živel zaznamenali zhruba 1 500 poistných udalostí za takmer 3,5 mil. eur. Z poistenia majetku z rizika živel klienti nahlásili počas minulého roka poisťovni Generali viac ako 2 000 poistných udalostí s celkovou škodou viac ako 3 mil. eur. „Počas roka prevládali v škodovosti rôzne živly vzhľadom na ročné obdobie. Počas zimy to bol najmä sneh, v lete zasa víchrice, búrlivý vietor, búrky a požiare,“ hovorí Kukurová

Aj zo štatistík poisťovne Uniqa vyplýva, že minulý rok následkom náhlej zmeny počasia ničilo majetok najčastejšie krupobitie, ktoré celkovo spôsobilo škody za viac ako 1,9 mil. eur. Prevažná väčšina škôd sa týkala poškodenia motorových vozidiel. Za víchricu v poisťovni Uniqa považujú už búrlivý vietor o rýchlosti viac ako 60 km/h, v minulosti to bolo 75 km/h. „Škody následkom živlov, teda aj krupobitia, sú kryté už v základnom havarijnom poistení vozidla, netreba ich pripoisťovať,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beata LipšicováKatarína KukurováMilan Rajec
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňaGenerali PoisťovňaUniqa