Kamenický: Vyrovnaný rozpočet je ohrozený, situácia môže byť vážna

Ladislav Kamenický
Minister financií SR Ladislav Kamenický. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Po tom, ako slovenská ekonomika v druhom kvartáli podľa odhadu Štatistického úradu SR medziročne stúpla len o 1,9 %, je dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu verejných financií v roku 2019 podľa ministra financií Ladislava Kamenického ohrozené. „Mojou prioritou bude “ukočírovať“ tento trend tak, aby boli straty čo najmenšie,“ uviedol v tlačovej správe. Ak sa aktuálny trend potvrdí aj v druhom polroku, situácia bude podľa Kamenického vážna.

Vláda by mala šetriť

„Touto cestou chcem preto vyzvať a poprosiť všetkých koaličných ministrov, aby sme spoločne začali šetriť,“ povedal šéf rezortu financií. Každý podľa neho musí začať sám od seba. „Namiesto ďalších požiadaviek, ktoré prichádzajú na ministerstvo financií na dodatočné peniaze, treba začať hľadať úspory vo vlastných rezortoch tak, aby sme dokázali ušetriť ďalšie peniaze,“ tvrdí Kamenický. Chce si počkať na čísla zo septembrovej prognózy. „Je jasné, že ak bude táto náhla zmena rastu ekonomiky pokračovať, bude znamenať zníženie rozpočtovaných príjmov, na čo budeme musieť reagovať na strane výdavkov,“ informoval.

Podľa odhadu štatistikov spomalil rast slovenskej ekonomiky na úroveň 1,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), namiesto očakávaných 3,5 % HDP. „Rozpočet na tento rok bol pritom postavený na raste na úrovni 4,5 %. Za spomalením vidím najmä externé faktory, či už je to vývoj v Nemecku, alebo obchodné vojny medzi Čínou a USA. Spomalenie sa aj vzhľadom na tieto faktory očakávalo, ale nie tak rýchlo a na takej úrovni,“ dodal Kamenický.

Spomalenie ekonomického rastu na Slovensku bolo podľa strany Sloboda a Solidarita vyvolané najmä externými faktormi. „Problémom Slovenska je, že na prichádzajúcu ekonomické ochladenie, ktoré môže prerásť do recesie, nie je vôbec pripravené,“ povedala podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. Vláda podľa nej nerobí nič pre zlepšenie podnikateľského prostredia a na úrovni fiškálnej politiky devastuje aj verejné financie výdavkami, ktoré nepôsobia anticyklicky, teda proti kríze, ale ešte ju prehĺbia.

Najnovšie čísla z ekonomiky hovoria, že super dobré časy sa končia, uviedol v tlačovej správe tieňový minister financií a hospodárstva za hnutie OĽANO Eduard Heger. Vláda podľa neho niekoľko rokov odkladala svoj hlavný cieľ, ktorým bol vyrovnaný rozpočet. „A to aj napriek tomu, že fúkal veľmi priaznivý vietor a napríklad susedná Česká republika dosiahla prebytky v rozpočte už pred tromi rokmi,“ zdôraznil. Ministra financií Heger vyzval, aby predložil opatrenia, ktoré zabránia v rozvrate verejných financií a pokutám za zlé hospodárenie zo strany Európskej komisie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav Kamenický