Každá šiesta rodina očakáva zlepšenie finančnej situácie

Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com

V apríli tohto roka zlepšenie svojej finančnej situácie očakávala až pätina domácností.

Zlepšenie svojej finančnej situácie v nasledujúcich dvanástich mesiacoch očakáva zhruba každá šiesta slovenská domácnosť. Ako ďalej uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová, ktorá čerpala z júlových údajov Štatistického úradu SR, približne tretina slovenských rodín sa zároveň domnievala, že bude schopná vytvárať si určité úspory. No očakávania domácností sú mierne pesimistickejšie. V apríli tohto roka zlepšenie svojej finančnej situácie očakávala až pätina a schopnosť sporiť deklarovali až dve pätiny domácností.

Nové zariadenie

Napriek tomu, že očakávania slovenských domácností ohľadom ich finančnej situácie nie sú také pozitívne, ako boli na jar tohto roka, na ich plány týkajúce sa kúpy nového zariadenia do bytu to podľa Glasovej vplyv nemalo. Podiel domácností, ktoré v blízkej budúcnosti plánujú zvýšiť svoje výdavky na kúpu bielej alebo čiernej techniky, nábytku, kobercov či iného bytového zariadenia, sa zvýšil z 12 % v apríli 2015 na júlových 19 % domácností.

Plánované rekonštrukcie

Iná situácia ale nastala v prípade plánovaných rekonštrukcií či investícií do nového auta. Do júna 2016 zamýšľa rekonštruovať svoje bývanie 16 % domácností. Na jar malo takéto plány 19 % z nich. „Pravdou ale je, že do rekonštrukcií svojich príbytkov sa púšťame zväčša na jar a v lete, počas jesenných a zimných mesiacov záujem o prerábky klesá,“ skonštatovala Glasová.

V blízkej budúcnosti si plánuje kúpiť nové auto 6 % slovenských domácností. Aj ich podiel sa oproti aprílu 2015 znížil, keďže na jar mala takéto plány až desatina Slovákov. Nájdu sa ale aj takí, ktorí sa plánujú pustiť do ešte väčšej investície, než je rekonštrukcia bývania či nové auto. Takouto investíciou je podľa Glasovej pre väčšinu z nás kúpa bytu alebo stavba rodinného domu či chaty. Zaobstarať si nové bývanie mali počas najbližších dvanástich mesiacov v pláne 4 % slovenských domácností.

Slovenská ekonomika

Slovenské domácnosti nie sú príliš optimistické ohľadom nadchádzajúceho vývoja slovenskej ekonomiky. A to napriek tomu, že zverejňované prognózy hovoria podľa Glasovej o opaku. Zlepšenie ekonomickej situácie na Slovensku očakáva len 13 % domácností, zatiaľ čo až dve pätiny domácností si myslia, že situácia sa bude zhoršovať. Ešte v apríli tohto roka pritom zlepšovanie vývoja slovenskej ekonomiky očakávalo až 23 % domácností. „Predpokladáme, že väčší pesimizmus našincov bol spôsobený predovšetkým situáciou v Grécku, ktoré sa nevedelo dohodnúť na podmienkach finančnej pomoci s veriteľmi,“ dodala Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom