Kažimír predpokladá rast úrokových sadzieb ku koncu roka, všetko však bude závisieť od vojny na Ukrajine

Peter Kažimír
Peter Kažimír, guvernér Národnej banky Slovenska (NBS). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Prvé zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky by mohlo podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra prísť už v tomto roku, resp. v jeho závere.

Negatívne pásmo sadzieb

Avšak to len za predpokladu, že nenastane dramatická eskalácia vojnového konfliktu, teda pokiaľ sa z neho nestane globálny konflikt.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„A sám by som si prial, aby sme sa najneskôr do roka dostali z negatívneho pásma sadzieb,“ doplnil Kažimír. A stále podľa neho platí, že sa budú rozhodovať na základe informácií a dát, ktoré budú mať v danom okamihu k dispozícii.

Terajšie nastavenie nám neškodí

V rámci menovej politiky je podstata slovenskej ekonomiky podľa Kažimíra taká, že prirodzená úroková miera je síce nízka, resp. má záporné hodnoty, no terajšie nastavenie nám neškodí.

Kritikom nízkych sadzieb a vysokej inflácie odkázal, aby sa pozreli do okolitých krajín. Pretože sadzby v týchto krajinách sú oveľa vyššie a inflácia je buď taká istá alebo vyššia ako v našej krajine. „Rozhodnutie o sadzbách nemá okamžitý vplyv na výšku inflácie,“ dodal Kažimír.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kažimír
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska