Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: SITA/Branislav Bibel
30. 11. 2018 9:13 Financie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Kažimír sa teší, že môže ako prvý predložiť vyrovnaný rozpočet

Návrh rozpočtu pokrýva aj všetky vládne priority, ako bezplatné obedy na školách, rekreačné poukazy či zníženú DPH na ubytovanie a zvýšený daňový bonus na deti, pripomína minister financií Peter Kažimír.

Minister financií Peter Kažimír je presvedčený, že návrh rozpočtu, ktorý predkladá do parlamentu, posunie slovenskú ekonomiku k prosperite. Uviedol to v piatok v rámci uvedenia návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021 v pléne Národnej rady SR. Je to pritom historický prvý návrh rozpočtu, ktorý počíta pre nasledujúci rok s vyrovnaným rozpočtom verejných financií. „Vôbec nebudem schovávať ten pocit, že som rád, že môžem byť tým ministrom financií, ktorý vám tieto historicky prelomové čísla a návrh, ktorý tieto čísla obsahuje, môže predložiť,“ dodal.

Rozpočet verejnej správy pritom počíta s vyrovnaným rozpočtom aj v roku 2020 a s prebytkom 0,2 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2021. Minister financií rovnako vyzdvihol, že hrubý dlh verejnej správy má klesnúť pod spodnú hranicu dlhovej brzdy a mal by sa pod ňou udržať počas celého rozpočtovaného obdobia.

Ekonomike pomôžu aj automobilky

Pripomenul, že návrh rozpočtu vychádza z pozitívneho stavu ekonomiky. Postavený je na oficiálnej makroprognóze rezortu financií, podľa ktorej hospodárstvo Slovenska v budúcom roku porastie o 4,5 %, keď sa očakáva opätovné zrýchlenie exportu vďaka nábehu novej produkcie a zvyšovaniu výroby v automobilových závodoch. Vznikať by mali ďalšie desaťtisíce pracovných miest, miera nezamestnanosti by mala prepisovať nové historické minimá a do roku 2021 klesnúť pod 6 %. Nominálne mzdy by mali v budúcom roku rásť vyše 6-percentným tempom.

Predkladateľ rozpočtu zároveň konštatoval, že v návrhu rozpočtu je už zahrnutá aj väčšina avizovaných vládnych opatrení. Zapracovaný je aj parlamentom zatiaľ neschválený návrh na zavedenie odvodu pre obchodné reťazce, ale tiež zmeny v registračných pokladniach či spotrebnej dani z minerálnych olejov. V návrhu je tiež zabezpečené krytie 10-percentného rastu miezd ako aj ďalších dohôd týkajúcich sa zvyšovania platov vo verejnej správe.

Zníženie rezervy pomohlo k vyrovnanému rozpočtu

Rozpočet obsahuje aj rezervy na vládne priority, ako je napríklad bezplatné stravovanie na školách, rekreačné šeky, či nižšiu DPH na ubytovanie a zvýšený daňový bonus na deti. Všetky tieto náklady by mala pokryť rezerva v objeme 400 mil. eur. Ďalšia rozpočtovaná rezerva v sume 150 mil. eur na budúci rok mala poslúžiť na dofinancovanie eurofondových projektov. Práve táto rezerva bola podľa ministra pozmeňujúcim návrhom znížená o takmer 100 mil. eur, vďaka čomu sa dosiahol vyrovnaný rozpočet na budúci rok.

Po ministrovi v pléne parlamentu vystúpil so svojim hodnotením návrhu šéf Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík. Správa NKÚ upozorňuje najmä na nedofinancovanie výdavkov v niektorých sektoroch. Poslanci pokračujú v rozprave, do ktorej sa prihlásilo písomne 17 poslancov.

Odporúčané články

Šéf rozpočtovej rady Ivan Šramko: Predložiť vyrovnaný rozpočet bude v súčasnosti extrémne náročné (rozhovor) Štát po prvom polroku vykázal rozpočtový schodok takmer 1,5 miliardy eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X