Koalícia chce bankám predĺžiť platnosť osobitného bankového odvodu

|
Ilustračné foto. pixabay.com

Banky na Slovensku možno budú platiť osobitný bankový odvod aj po roku 2021, hoci mal byť pôvodne zrušený. Koaličná rada v stredu po rokovaní požiadala ministra financií Ladislava Kamenického, aby na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR predložil legislatívne riešenie predĺženia platnosti osobitného bankového odvodu.

„Koaličná rada je presvedčená, že miera ziskovosti bánk a ich necitlivé správanie sa v oblasti bankových poplatkov, oprávňuje vládnu koalíciu na prijatie krokov, ktoré zabezpečia nevyhnutné príjmy do štátneho rozpočtu v roku 2021, nad rámec plánovaných príjmov,“ informoval hovorca strany SMER – SD Ján Mažgút.

Podmienky odvodu sa menili

Osobitný odvod platia banky na Slovensku od roku 2012. Až do roku 2015 bola sadzba osobitného odvodu vo výške 0,4 % a od roku 2015 sa znížila na úroveň 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu.

V roku 2016 bola prijatá novela zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií. Tá ponechala sadzbu osobitného odvodu bánk na kalendárne roky 2017 až 2020 na pôvodnej úrovni koeficientu 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu. Od roku 2021 už pritom novela zákona počíta s nulovou sadzbou odvodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mažgút