Koľko ostane z dôchodku seniorom, ktorí čelia exekučným zrážkam? Zmenu pocítia od augusta

dôchodkyňa, peniaze, dôchodok
Foto: ilustračné, Getty images

Sociálna poisťovňa bude od júla tohto roka väčšine dôchodcov, ktorým z dôchodku vykonáva exekučné zrážky, poukazovať vyšší dôchodok. Spôsobí to zvýšenie minima, ktoré musí penzistovi po vykonaní zrážok zostať a ktoré predstavuje 100 percent životného minima.

Do 30. júna tohto roka je základná výška pre dôchodcu ako povinného 100 percent životného minima, teda 218,06 eura mesačne. Po zvýšení životného minima to bude 234,42 eura mesačne. Penzisti to prvýkrát pozitívne pocítia v augustovom výplatnom termíne dôchodku. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Prednostná a neprednostná pohľadávka

Ak pôjde o prednostnú pohľadávku, Sociálna poisťovňa musí poberateľovi dôchodku ponechať 234,42 eura. Pri neprednostnej pohľadávke však musí dôchodcovi zostať 140 percent životného minima, teda po novom 328,18 eura.

Ak dôchodca, ktorý čelí exekúcii, okrem toho poskytuje aj výživné, základ dôchodku, ktorý mu musí zostať, sa zvýši o ďalších 50 percent životného minima na jednu vyživovanú osobu. Ak pôjde o prednostnú pohľadávku, je to suma 117,21 eura mesačne.

Znamená to, že mu z dôchodku po zrážke prednostnej pohľadávky musí zostať spolu 351,63 eura. V prípade, že dôchodca čelí exekúcii z neprednostnej pohľadávky a zároveň poskytuje výživné, základ dôchodku, ktorý mu musí zostať, sa zvýši o ďalších 50 percent zo 140 percent sumy životného minima na jednu vyživovanú osobu, teda o 164,09 eura. Po zrážke neprednostnej pohľadávky tak musí poberateľovi dôchodku zostať 492,27 eura.

O zrážke z dôchodkovej dávky rozhodne exekútor

Zvýšenie životného minima od 1. júla tak môže mať za následok aj ukončenie vykonávania exekučných zrážok z dôchodku. Ide o situáciu, keď je dôchodok nižší ako minimum, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať.

Neznamená to však, že exekúcia zanikla. Exekúcia naďalej existuje, len sa z nej nevykonávajú zrážky z dôchodku. O samotnej exekúcii a vykonávaní zrážok z dôchodkovej dávky nerozhoduje Sociálna poisťovňa, ale príslušný exekútor.

Po zmene životného minima od 1. júla tohto roka vykoná Sociálna poisťovňa zrážky z dôchodku prvýkrát podľa uvedených pravidiel vo výplatnom termíne v auguste tohto roka. Dôchodcom vyplatí aj peniaze, ktoré za júl tohto roka zrazí navyše. O zmene výšky exekučnej zrážky bude Sociálna poisťovňa dôchodcov písomne informovať.

Nároky poistencov na na priznanie dôchodku

Zvýšenie životného minima ovplyvní aj nároky poistencov na priznanie predčasného starobného dôchodku. Suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého poistenec žiada o jeho priznanie, totiž musí presiahnuť 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

V prípade, že si poistenec sporil v druhom pilieri, tak vyšší ako 1,2-násobok životného minima musí byť súčet predčasného starobného dôchodku z prvého piliera a predčasného starobného dôchodku z druhého piliera.

Od 1. júla tohto roka nárok na predčasný starobný dôchodok vznikne od sumy 281,40 eura mesačne, do konca júna tohto roka ide o sumu 261,70 eura. Ak bude vypočítaná výška predčasného starobného dôchodku nižšia ako táto hranica, nárok na tento druh dôchodku poistencovi nevznikne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa