Kompenzačné mechanizmy boli samosprávam predstavené, tvrdí ministerstvo financií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze, euro, kalkulačka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo financií SR (MF SR) sa ohradilo voči tvrdeniam tajomníka Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Kaliňáka, že samosprávy nevideli opatrenia, ktoré im majú kompenzovať výpadok spôsobený zvýšením daňového bonusu.

Tlačový odbor MF SR argumentoval, že kompenzačné mechanizmy boli samosprávam predstavené a ponúknuté počas rokovaní na Úrade vlády SR za prítomnosti predsedu ZMOS Branislava Trégera, prezidenta Únie miest Slovenska Richarda Rybníčka aj predsedu SK8 Jozefa Viskupiča.

Rezort financií preto samosprávam pripomenulo, že je pripravené rokovať v odôvodnených prípadoch o poskytnutí primeraných kompenzačných opatrení.

Ide napríklad o úpravu využitia rezervného fondu v roku 2022, o možnosť poskytnutia kompenzačných návratných výpomocí vo vzťahu k rastu cien energií či v odôvodnených prípadoch o zníženie finančnej záťaže miest, obcí a samosprávnych krajov odpustením časti poskytnutých návratných výpomocí z minulosti.

Prebytok bežného rozpočtu

Ministerstvo financií zároveň konštatovalo, že mestá a obce dosiahli v roku 2021 prebytok bežného rozpočtu v sume 420,4 milióna eur, čo na celkovo poukázanej sume DPFO predstavuje približne 18,3 percenta.

Vyššie územné celky (VÚC) dosiahli v roku 2021 prebytok bežného rozpočtu 138 milióna eur, čo na celkovo poukázanej sume DPFO predstavuje približne 14 percent.

Napriek týmto skutočnostiam je Ministerstvo financií SR naďalej pripravené s mestami, obcami a VÚC rokovať. Očakáva však individuálne kvantifikácie dotknutých samospráv a tiež konštruktívnu diskusiu,“ uzavrelo.

Štrajková pohotovosť

ZMOS oznámil, že je v štrajkovej pohotovosti od 19. mája. Oznámili to v stredu 18. mája jeho zástupcovia po mimoriadnom sneme v Senci. Združenie vyzvalo vládu, aby za jeho aktívnej účasti prijala konkrétne opatrenia na pomoc mestám a obciam. Tie majú súvisieť s nárastom cien energií, cien stavebných materiálov, ďalej oblasťou sociálnych služieb a tiež štátnej správy v školstve a školskej samospráve.

Združenie samosprávnych krajov SK8 upozornilo, že zvýšenie daňového bonusu bude mať negatívny vplyv na výšku výberu dane z príjmu fyzických osôb, ktorej podiel je hlavným zdrojom príjmov samospráv. Zároveň konštatovalo, že odhadovaný výpadok v stovkách miliónov eur ročne môže ohroziť fungovanie samospráv.

Kancelária SK8 v stredu 18. mája pripomenula, že predstavitelia združenia rokovali v utorok 17. mája so zástupcami ÚMS a ZMOS spolu s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom aj podpredsedom vlády a ministrom financií SR Igorom Matovičom (obaja OĽaNO) o vplyve pripravovaného zvýšenia daňového bonusu na deti a ďalších vládnych opatrení na financovanie krajov.

Ako uviedol predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič (OĽaNO), nedohodli sa. Nespokojnosť prejavila aj Únia miest Slovenska, ktorá plánuje v najbližších dňoch požiadať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú v danej veci o pomoc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav TrégerEduard HegerIgor MatovičJozef ViskupičMichal KaliňákRichard RybníčekZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRÚMS Únia miest SlovenskaZMOS Združenie miest a obcí Slovenska