Konkurenčný boj o hypotekárneho klienta aj napriek epidemiologickej situácii pokračuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
úvery, bývanie, dom, peniaze, euro, bankovky, mince
pixabay.com

Už tradične sa jeseň vo financiách nesie v znamení úverových kampaní. Napriek pretrvávajúcej nepriaznivej epidemiologickej situácii nie je tomu inak ani v tomto roku. Začiatok septembra priniesol nový historicky najnižší úrok na hypotéke. Jedna z bánk znížila úrokovú sadzbu s trojročnou fixáciou na rekordných 0,39 %. Ako skonštatovala riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová, dá sa očakávať pokračovanie konkurenčného boja o klienta.

Avšak to, či rekordný úrok záujemca aj naozaj dosiahne, nie je zaručené. Každá banka má svoje pravidlá, na základe ktorých nastavuje úrokové podmienky. Okrem snahy získať klienta atraktívnou cenou úveru je veľmi podstatné aj to, aby bol pre banku obchod ziskový. Preto sú podľa Šablovej najčastejšie s top úrokmi spojené dodatočné podmienky, ako je napríklad poistenie úveru, nehnuteľnosti či nutnosť mať aktívny účet s povinným zasielaním príjmu či predpísanými transakciami na účte v banke.

Prieskum trhu je dôležitý

Naopak, z pohľadu záujemcu o hypotéku je cieľom získať úver za čo najvýhodnejších podmienok. Mali by ste však zohľadniť nielen výšku úroku z reklamy, ale aj to, čo sa skrýva za ním. Preto je v súčasnosti podľa Šablovej takmer nevyhnutné robiť si prieskum trhu a zaujímať sa o detaily úverovej ponuky. Podstatné sú nielen úroky a poplatky, ale aj to, či aktuálne spĺňate požiadavky banky na dostatočnú bonitu.

Koronavírus a s ním spojené oslabenie ekonomiky nie sú jediné dôvody, prečo banky dôslednejšie preverujú klientov a cez schvaľovacie sito prejde menej žiadateľov. Od začiatku roka platia prísnejšie pravidlá týkajúce sa povinnej finančnej rezervy, ktorá musí klientovi zostať po úhrade bežných životných nákladov a splátok úverov. Okrem toho sa sleduje maximálny úverový strop, ktorý nesmie klient presiahnuť. Je závislý od výšky ročného príjmu.

Riešením môže byť refinancovanie

Keďže banky požičiavajú peniaze s rekordne nízkymi úrokmi, je na mieste pouvažovať aj o refinancovaní. „Úrokové sadzby sú naďalej priaznivé a pri prenose úveru do inej banky môžete ušetriť aj niekoľko stovák eur,“ hovorí úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select Zuzana Šimonová. Dobrou správou je, že banky ešte stále ponúkajú spracovanie úveru bez poplatku, možnosť preplatenia poplatku za predčasné splatenie úveru a tiež môžete ušetriť poplatok za katastrálny úrad.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva ŠablováZuzana Šimonová
Firmy a inštitúcie FinGO.skSwiss Life