Konsolidovaný čistý zisk skupiny VÚB vlani klesol o vyše štvrtinu

Karty VÚB
Ilustračné foto. VÚB

Skupina VÚB skončila vlani s poklesom výnosov aj zisku. Prevádzkové konsolidované výnosy banky boli totiž medziročne nižšie o 14,4 %, keď dosiahli 449,1 milióna eur. Pri poklese prevádzkových nákladov o 3,2 % na 230,6 milióna eur sa tak prevádzkový zisk pred tvorbou opravných položiek medziročne prepadol až o 27,4 % na 188,8 milióna eur. Konsolidovaný čistý zisk skupiny podľa zverejnených informácií medziročne klesol o vyše štvrtinu na 120,1 milióna eur.

„Bankové prostredie aktuálne predstavuje veľkú výzvu kvôli nízkym úrokovým sadzbám, silnej konkurencii a prísnej regulácii, ktorá okresáva schopnosti sektora generovať adekvátne výnosy,“ reagoval na vlaňajšie výsledky hospodárenia skupiny generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch. Ako dodal, banka preto neustále pracuje na optimalizácii svojho biznis modelu, zvyšovaní efektivity. „Navyše medziročné porovnanie výkonnosti je stále poznačené jednorazovými efektmi minulého roka,“ dodal.

Objem úverov stúpol o viac ako 5 %

Skupina VÚB však naďalej eviduje tak rast vkladov, ako aj poskytnutých úverov. Objem úverov klientom totiž oproti roku 2018 stúpol o 5,6 % na 14,377 miliardy eur, kým vklady na druhej strane medziročne vzrástli o 7,4 % na 11,951 miliardy eur. Celkové konsolidované aktíva skupiny VÚB dosiahli ku koncu roka 2019 úroveň 17,64 miliardy eur, čo znamenalo ich medziročný nárast o 5,9 %.

VÚB je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete. VÚB banka prevádzkuje na Slovensku 151 retailových pobočiek, 31 firemných pobočiek, 11 hypotekárnych centier a taktiež jednu pobočku v Českej republike. Súčasťou konsolidovaného celku je okrem materskej VÚB banky taktiež spoločnosť VÚB Leasing, Consumer Finance Holding Česká republika, Nadácia VÚB, VÚB Generali DSS a Slovak Banking Credit Bureau.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Resch
Firmy a inštitúcie VÚB