Kontrolóri finančnej správy odhalili podvod, týka sa fiktívnych nákladov na likvidačné práce v baniach

Kontrola, lupa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kontrolóri finančnej správy odhalili podvod u daňového subjektu, ktorý podniká v oblasti zabezpečovacích a likvidačných prác v baniach. Na tieto práce si zaúčtoval fiktívne výdavky v sume viac ako 934-tisíc eur.

Nákup stavebného materiálu

Vďaka tomu sa kontrolórom podarilo zachrániť pre štátny rozpočet viac ako 260-tisíc eur, ktoré musí subjekt zaplatiť na dani z príjmov právnickej osoby. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Kontrolóri pritom nezistili žiadne odberateľské vzťahy s baňami, resp. banskými dielami, ktoré uviedol daňový subjekt. Zároveň si neoprávnene zaúčtoval do daňových výdavkov aj nákup stavebného materiálu na objekt vo vlastníctve iného daňového subjektu v sume takmer 30-tisíc eur.

Zaúčtovanie interného dokladu

Hoci do daňových výdavkov nezaúčtoval skutočne vyplatené mzdy a uhradené odvody za zamestnancov, viackrát zaúčtoval interný doklad s tou istou a ničím nepodloženou sumou, čím opäť neoprávnene zvýšil daňové výdavky o sumu takmer 400-tisíc eur.

Na základe kontrolných zistení finančná správa daňovému subjektu pôvodne vykázanú daňovú stratu zmenila na základ dane vo výške viac ako 1,2 milióna eur a následne vyrubila daň z príjmov právnickej osoby v sume viac ako 260-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR