Koronavírus pravdepodobne prinesie nárast pokusov o poistné podvody

Vyšetrovanie
Ilustračné foto pixabay.com

Aktuálna kríza v súvislosti so šírením koronavírusu má už aktuálne vysoké ekonomické dopady a bude mať pravdepodobne veľký vplyv aj na rast pokusov o poistné podvody.

„V takomto neprehľadnom a zložitom ekonomickom prostredí sa nájdu ľudia a skupiny ľudí, ktorí budú chcieť využiť finančné ťažkosti spoločnosti na vlastné obohatenie a rôzne ekonomické podvody,“ konštatuje špecialista pre odhaľovanie protispoločenskej činnosti v Union poisťovni Ivan Debnár.

Všetky spoločnosti na trhu v oblasti poistenia a celého finančného sektora preto v súčasnej situácii spozorneli.

„V Union poisťovni sme v týchto dňoch prijali opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť rôznym organizovaným skupinám využiť súčasnú ťažkú ekonomickú situáciu na prípadné pokusy o poistné podvody. Napriek zložitej spoločenskej situácii sú naši odborníci pripravení odhaľovať ľudí, ktorí by sa chceli neoprávnene obohatiť na úkor spoločnosti a všetkých čestných ľudí,“ povedal člen predstavenstva a riaditeľ sekcie vývoja produktov a analytiky Union poisťovne Jozef Koma.

Každoročné podvody

Komerčné poisťovne sa pritom každoročne potýkajú s pokusmi o poistné podvody. Allianz – Slovenská poisťovňa vlani dokonca odhalila rekordný počet aj sumu poisťovacích podvodov za posledných pätnásť rokov.

„Tí, ktorí sa snažia obohatiť, páchajú trestnú činnosť čoraz sofistikovanejšie, a preto zdokonaľujeme naše obranné a detekčné mechanizmy,“ povedala hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.

Najviac pokusov o podvod poisťovne evidujú v poistení motorových vozidiel. „Na Slovensku je dlhoročná tradícia podvádzať v poistení motorových vozidiel, čo potvrdzujú aj naše štatistiky,“ skonštatoval Debnár.

Poisťovne majú svoje postupy

Poisťovni Allianz pomáha pri odhaľovaní identifikačný systém. Pomocou sú aj moderné technológie ako softvér porovnávania poškodení, simulačné softvéry, ale aj údaje z verejne dostupných portálov, registrov, najmä registra poistných udalostí, sociálne siete a satelitné snímky.

Poisťovňa Uniqa uviedla, že spolupracuje so znalcami a orgánmi činnými v trestnom konaní, či súdmi. Podozrivými prípadmi sa v poisťovni Generali zaoberá špeciálny tím. Jeho členovia spolupracujú s inými poisťovňami, externými organizáciami a v prípade potreby šetria prípady aj v súčinnosti s políciou.

Poisťovací podvod je pritom trestný čin, a to aj v štádiu pokusu. V prípade preukázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až do 15 rokov. Výška trestu sa odvíja od výšky škody a spôsobu jeho vykonania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beata Lipšicová
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňaGenerali PoisťovňaUnion poisťovňaUniqa