Krajniak chce dôchodkovou reformou opiť ľudí rožkom, Hlas kritizuje aj rodičovký bonus

HLAS SD: Aktuálna politická situácia
Zľava: Generálny manažér strany Matúš Šutaj Eštok, predseda strany Peter Pellegrini, člen predsedníctva strany Peter Kmec a podpredseda strany Erik Tomáš. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Ak prejde dôchodková reforma Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, dôchodkový strop podľa strany Hlas – sociálna demokracia definitívne zanikne a dôchodkový vek sa bude znovu automaticky predlžovať podľa strednej dĺžky života.

Strop mal pritom podľa opozičnej strany slúžiť ako poistka, aby ľudia v budúcnosti nemuseli pracovať v neprimerane vysokom veku. Tzv. individuálny dôchodkový strop nie je podľa Hlasu adekvátnou náhradou a v skutočnosti ide o ďalší druh predčasného dôchodku.

Penzie im budú krátené

“Ak sa ľudia po štyridsiatich odpracovaných rokoch rozhodnú odísť do dôchodku a nedosiahnu v tom čase aktuálny dôchodkový vek, ich penzie im budú krátené. Minister Krajniak len chce opiť ľudí rožkom a prekryť zrušenie dôchodkového stropu, za ktorý on i celé hnutie Sme rodina ešte v opozícii hlasovali,” myslí si podpredseda strany Erik Tomáš.

Výhrady má aj k rodičovskému bonusu. Podľa neho bude diskriminovať bezdetných dôchodcov, ale aj tých, ktorých deti sú zdravotne ťažko postihnuté, alebo pracujú v zahraničí.

Riešenie bonusu je nespravodlivé

Tomáš vidí zároveň problém i v tom, že aj keď deti budú kvôli rodičovskému bonusu odvádzať menej odvodov štátu, ich dôchodky sa im v budúcnosti majú vyrátavať z celého vymeriavacieho základu, čiže sa im na ne poskladajú všetci prispievatelia do poistného systému.

“Rodičovský bonus je zaujímavá idea, ale riešenie je nezvládnuté a nespravodlivé,“ konštatuje Tomáš. Navyše by podľa neho Sociálna poisťovňa takto prišla o približne 600 miliónov eur ročne, čo je v rozpore s vládou deklarovaným princípom udržateľnosti dôchodkového systému.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR