Ku koncu októbra schválili banky takmer 190 tisíc hypoúverov

úvery, bývanie
Ilustračné foto suphakit73/FreeDigitalPhotos.net

V medziročnom porovnaní je to nárast o 7 %.

Banky schválili ku koncu októbra tohto roka 189 623 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 7 %. Ku koncu desiateho mesiaca 2014 ich bolo totiž 177,2 tisíc. Hranicu 180 tisíc úverov banky prekročili vo februári tohto roka, pričom každomesačne stav zmlúv narastá.
Trhové podiely
Najväčší podiel z jednotlivých bánk na celkovej výške poskytnutých hypotekárnych úverov v októbri tohto roka mala VÚB banka, a to 31,50 %. Tesne za ňou bola Tatra banka s podielom 30,46 %. Slovenská sporiteľňa mala podiel 14,76 %. Ostatné banky mali podiel menší ako 8 %.

Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska