Ku koncu vlaňajška bolo v obehu 18,7 milióna slovenských bankoviek

Euro koruna
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Ku koncu vlaňajška bolo v obehu ešte stále vyše 18,7 milióna slovenských bankoviek v celkovej hodnote za viac ako 2,13 miliardy korún. V prepočte je to asi 70,9 milióna eur. Z toho najviac, cez 10 miliónov kusov, sú podľa údajov centrálnej banky dvadsaťkorunové bankovky. S odstupom nasledovali stokoruny, ktorých bolo necelých 3,4 milióna kusov.

Ako ďalej pre agentúru SITA povedal hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer, slovenské bankovky sa z obehu alebo z domácností postupne vracajú. Vlani ich obyvatelia vrátili takmer 47 tisíc, pričom ich hodnota bola 27,2 mil. korún. Slovenské bankovky sa dajú vrátiť buď osobne v NBS, alebo v jej expozitúrach. Je možné ich aj poslať do NBS poštou výmenou za eurá.

Koruny sa z obehu začali sťahovať v roku 2008

Proces sťahovania slovenských korún z obehu sa začal už v júli 2008, teda takmer ihneď po oficiálnom oznámení o zavedení eura na Slovensku od 1. januára 2009. Ľudia si podľa odporúčaní NBS ukladali slovenské peniaze na účty v bankách pre zjednodušenie a zefektívnenie konverzie na eurá, prípadne si v decembri 2008 zakúpili štartovacie balíčky, ktoré pre nich pripravila centrálna banka. Ku koncu roka 2008 bolo uložených na účtoch v bankách, prípadne vymenených za štartovacie balíčky približne 50 % z hodnoty obehu slovenských peňazí ku koncu roka 2007.

Druhá vlna sťahovania slovenských peňazí z obehu prišla počas obdobia tzv. duálneho obehu, ktorý trval prvé dva týždne od zavedenia eura na Slovensku. Ku koncu obdobia duálneho obehu bolo stiahnutých z obehu celkovo 79 % hodnoty slovenských korún v obehu v porovnaní s koncom roka 2007. Neskôr sa proces sťahovania slovenských peňazí z obehu spomalil. Slovenské bankovky a slovenské pamätné mince sa vymieňajú v NBS bez časového obmedzenia. Výmena slovenských obehových mincí bola ukončená 2. januára 2014.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Majer
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska