Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
Ilustračné foto, pixabay.com
6. 07. 2019 17:36 Aktuality od voFinanciach.skSITA

Kumulácia vkladov obyvateľstva sa v máji spomalila

Zmiernila sa dynamika rastu objemu bankových účtov a termínovaných vkladov obyvateľstva.

Vklady obyvateľstva rástli aj v máji, avšak ich kumulácia oslabila. Ako pre agentúru SITA povedala analytička Poštovej banky Lucia Dovalová, ku koncu mája medziročne vzrástli o 7,5 % a v porovnaní s aprílovým rastom ide o mierne zrýchlenie dynamiky medziročného rastu. Medzimesačne sa celkové vklady obyvateľstva zvýšili podľa analytičky len o 0,1 %, pričom v apríli bol medzimesačný nárast o 0,8 %.

Termiňáky klesli

Zmiernila sa podľa Dovalovej dynamika rastu objemu bankových účtov a termínovaných vkladov obyvateľstva. V máji sa zvýšili objemy na bežných účtoch obyvateľstva medziročne o 13,6 %, čo v porovnaní s aprílovým medziročným rastom znamená spomalenie o 0,4 percentuálneho bodu. V medzimesačnom porovnaní vzrástli májové vklady na bežných účtoch len o 0,1 %, pričom v apríli to bol medzimesačný rast o 2 %. Čo sa týka objemu termínovaných vkladov obyvateľstva, tie v máji medziročne klesli 1,7 %.

Za poklesom záujmu o termínované vklady stoja v súčasnosti podľa Dovalovej aj nízke úrokové sadzby, ktoré sú len o niečo vyššie úročené ako bežné účty. „To spôsobuje, že termínované vklady v súčasnosti nie sú výrazne atraktívnejšie ako bežné účty. Našinci tak mohli peniaze investované do termínovaných vkladov presunúť do iných bankových produktov, ktoré ponúkajú vyššie zhodnotenie,“ povedala pre agentúru SITA Dovalová. Nižšie tempo rastu týchto vkladov však môže podľa nej znamenať, že rástol spotrebiteľský dopyt.

Úroky sú stále nízke

Za aktuálnymi nízkymi úrokovými sadzbami vkladových aj úverových produktov stojí podľa Dovalovej politika Európskej centrálnej banky, ktorá drží hlavnú úrokovú sadzbu na nulovej úrovni už od marca 2016 a s veľkou pravdepodobnosťou aj naďalej bude, a to minimálne až do leta budúceho roka. „Nízke úrokové sadzby netešia vkladateľov, ale radosť z nich majú dlžníci. Od hlavnej úrokovej sadzby ECB sa totiž odvíjajú nielen sadzby na vkladoch, ale aj na úveroch, a vďaka tomu si požičiavame lacnejšie, čo zvyšuje dostupnosť úverov,“ dodala Dovalová.

Odporúčané články

Nepodceňujte cestovné poistenie na dovolenke v zahraničí Zisk banky Citigroup v druhom kvartáli medziročne stúpol o 7 %

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X