Liberálom sa nepozdáva nová daň z poistenia, zákon SaS nepodporí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zákon, právo, súd
Ilustračné foto. D.A.S.

Daň z poistenia zasiahne podľa liberálov najmä mladé rodiny s hypotékami a ľudí s nízkymi príjmami.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepodporí novú daň z poistenia. Zároveň žiada ministra financií Petra Kažimíra, aby sa tohto plánu vzdal. “Daň z poistenia zasiahne najmä mladé rodiny s hypotékami a ľudí s nízkymi príjmami,“ uviedol poslanec za SaS Eugen Jurzyca.

Strana SaS už v súčasnosti považuje daňové a odvodové záťaže obyvateľstva za vysoké. Priemerne zarábajúci človek na daniach z príjmu a odvodoch odvedie štátu podľa SaS takmer polovicu svojho platu. Ficova vláda podľa liberálov nemá žiadny reformný plán na zlepšenie služieb verejného sektora pri obhájiteľných nákladoch. “Minister financií Kažimír sa preto doteraz nedosiahnuteľnú métu verejných financií, ktorou je vyrovnaný štátny rozpočet, snaží dosiahnuť drakonickými daňami,“ dodal Eugen Jurzyca.

Náhrada za odvod

Ministerstvo financií SR plánuje nahradiť súčasný osempercentný odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia daňou z poistných odvetví. V medzirezortnom pripomienkovom konaní zverejnilo návrh zákona o dani z poistenia. Daň z poistenia bude mať charakter nepriamej dane. Nová daň by mala mať sedem sadzieb, a to od 0 % pri vybraných odvetviach životného poistenia až po 18-percentnú sadzbu pri poistení luxusných lodí a lietadiel používaných na rekreačné účely. Účinnosť zákona sa predpokladá od 1. októbra 2018.

Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš nepovažuje za správne, ak vláda zavádza nové dane, keď sa jej rekordne zvyšujú príjmy do rozpočtu. “Na druhej strane, doterajší odvod z neživotného poistenia bol nesystémový, preto je lepšie, keď bude teraz nahradený daňou. Ešte lepšie by ale bolo, keby ho vláda zrušila bez náhrady. Nová daň sa dotkne starých aj nových zmlúv, prejaví sa teda v drahších poistkách, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia klienti poisťovní,“ uviedol Goliaš.

MF nevidí dôvod na rast cien

Ministerstvo financií však nevidí dôvod na zvyšovanie cien poistenia, nakoľko vo väčšine oblastí sa odvod podľa rezortu nahrádza daňou v rovnakej výške. Celkovo sa znížené sadzby tejto dane budú podľa ministerstva uplatňovať na tretinu objemu neživotného poistenia, čo podľa nich znamená, že tieto poistenia by mohli byť lacnejšie. “Na povinné zmluvné poistenie, ktoré tvorí ďalších takmer 30 % trhu, sa bude vzťahovať nulová sadzba dane,“ argumentuje rezort financií. Celkovo sa nulová alebo teda znížené sadzby budú uplatňovať podľa ministerstva na 60 % objemu neživotného poistenia.

Aj finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik vníma návrh zaviesť daň z poistenia ako chybný krok. Podľa neho sa zníži už aj tak slabú poistnú ochranu Slovákov a vystaví ich rizikám. “Štát namiesto toho, aby ľudí motivoval chrániť sa poistením a podporoval ich zodpovedný prístup, ich od poistenia ešte viac odradí. Slováci sú cenovo senzitívni, veľmi citlivo reagujú na zvyšovanie cien. Preto je takmer isté, že sa budú menej poisťovať,“ povedal Búlik.

Návrh sa nepáči ani samotným poisťovniam

Daň z poistného, resp. súčasnú podobu návrhu nepodporuje ani Slovenská asociácia poisťovní. Na základe predbežnej konzultácie poisťovne očakávali, že daň sa bude týkať iba neživotného poistenia, bude podľa možností jednotná a čo najmenej administratívne náročná. Daň z poistného nemala byť podľa asociácie súčasťou poistného, ale mala byť vypočítaná z poistného ako samostatný nárok štátu a prirátaná k celkovej sume poistného, pričom zákon mal uložiť povinnosť klientovi platiť túto daň poisťovni spolu s poistným. Poisťovňa mala mať podľa asociácie iba úlohu výbercu dane. Takéto riešene by nemalo podľa poisťovní vplyv na profitabilitu už existujúcich poistných zmlúv.

Zverejnený návrh však podľa poisťovní uvažuje s daňou, ktorú má zaplatiť poisťovňa. Z návrhu zákona nie je podľa nich jasné, na koho ťarchu sa má daň zaplatiť, či klienta alebo poisťovne. Rovnako nie je podľa asociácie zrejmé, či pri zmluvách uzatvorených pred účinnosťou zákona môže poisťovňa bez dohody s klientom navýšiť poistné o novú daň, a teda ťarchu dane bude znášať klient.

Nepriaznivou novinkou v návrhu zákona je podľa poisťovní rozšírenie dane aj na životné poistenie. “Daň z poistenia uvalenú na životné poistenia považujeme za absurdnú už aj v kontexte toho, že toto poistenie by bolo zdanené trikrát. Občan si kupuje poistenie zo zdanených peňazí, výnos z tohto poistenia je zaťažený daňou z príjmu a po novom by mal znášať aj daň z poistného,“ argumentuje Jozefína Žáková, generálna riaditeľka poistnej asociácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať