Libra pre brexit stráca, hlavné riziko však leží mimo Británie

Britská libra
Foto: ilustračné, Thinkstockphotos

Britská libra posledným kolom brexitovej ságy značne utrpela, ale podľa finančnej spoločnosti Fidelity International okrem politiky ju ohrozuje hlavne vývoj globálnej ekonomiky a menovej politiky za hranicami krajiny.

„Libra bola doteraz hlavným ventilom napätí súvisiacich s odchodom Veľkej Británie z EÚ bez dohody. Len od marca tohto roka oslabila o 7,4 percenta,“ konštatovala finančná spoločnosť. Dodala však, že okrem politiky majú na libru vplyv aj iné faktory. „Pre otvorenú britskú ekonomiku je to zhoršujúca sa globálna ekonomika, ktorá môže poškodiť rast britského hrubého domáceho produktu,“ poznamenala.

Navyše, ak bude britská centrálna banka nasledovať príklad ostatných centrálnych bánk vyspelých krajín a bude znižovať úrokové sadzby, či opäť začne nakupovať dlhopisy, môže to libru podľa Fidelity International ešte viac oslabiť. „Náš výhľad na libru je neutrálny, pretože väčšina zlých správ už je v jej kurze premietnutá. Politická neistota a ostatné vyššie zmienené faktory však môžu libru stiahnuť ešte viac nadol,“ dodala finančná firma.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fidelity International