Maďarsko nesplnilo podmienky a peniaze z nórskych fondov nedostane

Peniaze, dlhopisy
Maďarsko malo z grantov dostať 2,3 miliardy nórskych korún. Foto: ilustračné, Gettyimages

Nórsko v piatok oznámilo, že neposkytne finančnú pomoc pridelenú Maďarsku v rámci Grantov EHP a Nórska. Stalo sa tak po tom, čo sa krajiny nedohodli na tom, kto by mal distribuovať prostriedky určené pre občiansku spoločnosť. Informuje o tom spravodajský portál Euronews.com.

Maďarsko malo z grantov, ktoré okrem Nórska financujú Lichtenštajnsko a Island, dostať 2,3 miliardy nórskych korún.

Absolútna požiadavka pre všetky krajiny

Nórske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že „darcovské krajiny stanovili absolútnu požiadavku pre všetkých 15 prijímajúcich krajín, že fond pre občiansku spoločnosť musí byť spravovaný nezávisle od orgánov“, čo Maďarsko prijalo, ale „neprijalo vymenovanie najkvalifikovanejšieho kandidáta na danú úlohu“.

Preto obe strany neboli schopné dosiahnuť dohodu. „Za podmienok stanovených v memorande o porozumení, ktoré sme podpísali s Maďarskom v decembri 2020, sa v tomto období nebudú v Maďarsku realizovať žiadne programy v rámci schémy Grantov EHP a Nórska,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Nórsko dlhuje Maďarsku

Príspevky na občiansku spoločnosť predstavovali zhruba 100 miliónov nórskych korún, uvádza Euronews. Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás sa v tejto súvislosti vyjadril, že Nórsko Maďarsku dlží peniaze.

Nórsko nie je síce členom Európskej únie (EÚ), ale „zúčastňuje sa na spoločnom trhu, využíva jeho výhody; krajina však zároveň nemusí čeliť iným vynikajúcim pravidlám EÚ a nemusí znášať ďalšie bremená, napríklad platby do rozpočtu EÚ,“ poukázal politik. „Zatiaľ sme nenašli spôsob, ktorým by sa mohol dlh splatiť, ale hľadáme ho,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom