Marec priniesol firmám zvýšenú neistotu, čo malo vplyv aj na úverovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com

Vzhľadom na globálne ochladzovanie ekonomiky a zásadné spomalenie nemeckého rastu je logické, že firmy pristupujú k úverovaniu opatrnejšie.

Vývoj úverov vo firemnom sektore bol v prvom kvartáli priaznivý, avšak posledný mesiac naznačil zvýšenú neistotu ďalšieho vývoja. V priemysle aj v obchode stav úverov v marci medzimesačne poklesol, čo môže podľa Národnej banky Slovenska súvisieť s nepriaznivým vývojom dôvery v týchto odvetviach. Ako pre agentúru SITA povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, vzhľadom na globálne ochladzovanie ekonomiky a zásadné spomalenie nemeckého rastu je logické, že firmy pristupujú k úverovaniu opatrnejšie.

Slovensko ako exportne orientovaná otvorená ekonomika podľa Búlika reaguje pomerne rýchlo na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu u svojich ekonomických partnerov. Výrazné spomalenie rastu Nemecka v minulom roku už má vplyv na slovenské firmy, keďže ide o najväčšieho obchodného partnera Slovenska. Dopravcovia, ktorí sú zvyčajne prvým indikátorom ekonomických zmien, majú od prelomu roka podľa Búlika menej zákazok na prepravu tovaru medzi Slovenskom a Nemeckom.

Nízka ponuka nehnuteľností

Dynamika úverov domácnostiam sa v prvom štvrťroku znížila. Na trhu nehnuteľností aktuálne prevláda podľa centrálnej banky nízka ponuka, čo môže spolu s prísnejšími úverovými podmienkami tlmiť stále pomerne dynamický rast úverov na nehnuteľnosti.

V marci nové úvery medziročne rástli podľa Búlika o vyše 10 % a opäť prekonali miliardovú hranicu. Medzimesačne úvery zásadne narástli, čo je však podľa analytika prirodzené, keďže zimná sezóna býva pri čerpaní úverov najslabšia. „Zatiaľ nijako nezafungovali ani vysoké ceny nehnuteľností, ktoré už prekonali vo všetkých kategóriách bytov od garsónok po 5-izbové byty cenové rekordy roku 2008,“ skonštatoval Búlik.

Vklady spomalili

Čo sa týka vkladov, začiatkom roka došlo k miernemu spomaleniu medziročného rastu vkladov súkromného sektora. Bolo to podľa Národnej banky Slovenska najmä v dôsledku poklesu vkladov firiem v poslednom mesiaci, ktoré súviselo so spomalením ekonomickej aktivity a so slabším úverovaním. Domácnosti však čiastočne kompenzovali vývoj vo firemnom sektore. Medziročný rast ich vkladov sa postupne mierne zrýchľuje približne od polovice roku 2018. Domácnosti si v rámci možností pravdepodobne podľa centrálnej banky viac sporia a pripravujú sa na prípadné zhoršenie situácie na trhu práce.

Slováci si približne do roku 1997 zachovali podľa Búlika vysokú mieru sporenia ešte z čias minulého režimu, avšak následne začali viac míňať na konzum. Príčin, prečo sa po dlhých dvoch desaťročia pokles sporenia konečne zastavil a otočil bude podľa neho niekoľko. Zásadnou je vyšší disponibilný príjem. Niekoľkoročné rekordné zvyšovanie platov výrazne nad úrovňou inflácie umožnilo ľuďom vytvoriť si rezervy. „Každopádne, za mierou tvorby úspor zo začiatku 90. rokov Slováci ešte stále výrazne zaostávajú, takže je stále čo zlepšovať,“ dodal Búlik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať