Mario Draghi bude viesť taliansku vládu, v minulosti šéfoval Európskej centrálne banke

Mario Draghi
Mario Draghi Foto: SITA/AP
  • aktualizované 3. februára 15:07

Bývalý šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi dostal mandát na zostavenie novej vlády, ktorá povedie Taliansko. Prezident Sergio Mattarella sa v stredu stretol so 73-ročným Draghim a po približne dvojhodinovom rozhovore hlava štátu pred zástupcami médií uviedla, že Draghi dostal poverenie.

V hre boli aj predčasné voľby

Nová vláda nahradí kabinet premiéra Giuseppeho Conteho, ktorý sa rozpadol minulý týždeň a do utorka, ktorý prezident stanovil ako konečný termín, sa mu nepodarilo získať novú parlamentnú väčšinu. Možným východiskom z krízy údajne boli aj predčasné voľby, čo však prezident v súčasnej situácii nepovažoval za vhodné.

Conteho koaličná vláda sa dostala do problémov po tom, ako v priebehu januára menšia strana vedená expremiérom Matteom Renzim stiahla svoju podporu. Conte síce prestál hlasovanie o dôvere v parlamente, no v Senáte nezískal absolútnu väčšinu, čo ho doviedlo k rezignácii.

Renzi kritizoval narábanie s protriedkami EÚ

Renzi odôvodnil stiahnutie vlastných ministrov z talianskej vlády tým, že sa mu nepáči, akým spôsobom Conte narába s prostriedkami určenými na obnovu štátu v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Uviedol, že „Taliansko premárňuje svoju najväčšiu príležitosť od Marshallovho plánu“ a Conteho obvinil z toho, že sa viac zaoberá rozdeľovaním vládnych postov.

Mario Draghi sa stal známym vďaka intervenciám na podporu spoločnej meny počas európskej dlhovej krízy. Na jej vrchole v roku 2012, keď Taliansko čelilo čoraz väčším ťažkostiam pri splácaní svojho verejného dlhu, vyhlásil, že ECB v rámci svojho mandátu urobí všetko pre udržanie eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario Draghi
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka