Mastercard zaplatí Európskej únii stovky miliónov. Porušoval pravidlá hospodárskej súťaže.

Karty mastercard
Ilustračné foto. pixabay.com

Spoločnosť Mastercard podľa Bruselu v minulosti bránila obchodníkom uplatňovať výhodnejšie kartové poplatky na jednotnom európskom trhu.

Európska komisia uložila spoločnosti Mastercard pokutu viac ako 570 mil. eur. Dôvodom je podľa Bruselu skutočnosť, že Mastercard pred rokom 2015 bránil obchodníkom uplatňovať výhodnejšie poplatky za platby kartami vydanými v inej krajine Európskej únie, ako bolo sídlo banky obchodníka. Podľa komisie tak spoločnosť Mastercard porušila európske pravidlá hospodárskej súťaže.

Výsledkom tohto postupu spoločnosti Mastercard tak boli podľa komisie vyššie poplatky maloobchodníkov za platby kartami ako v prípade, keby mohli tieto bankové služby využívať slobodne na jednotnom európskom trhu za nižšie ceny. To zároveň viedlo k vyšším cenám pre spotrebiteľov, obmedzenej cezhraničnej konkurencii a umelej segmentácii trhu, tvrdí Brusel.

Staré hriechy

Mastercard mal tieto praktiky uplatňovať ešte pred decembrom 2015, kedy Európska únia zaviedla jednotné limity na medzibankové poplatky. Brusel začal formálne konanie voči kartovej spoločnosti ešte v apríli 2013. Výsledkom vyšetrovania bolo konštatovanie, že pravidlá spoločnosti Mastercard zabraňovali maloobchodníkom využívať nižšie poplatky a obmedzovali cezhraničnú hospodársku súťaž medzi bankami.

Spoločnosť Mastercard napokon uznala, že týmto konaním porušovala pravidlá hospodárskej súťaže Európskej únie. Komisia za to znížila spoločnosti pokutu o 10 %. Výsledná suma pokuty pritom podľa Bruselu vychádza zo zohľadnenia niekoľkých faktorov, ako je hodnota tržieb naviazaných na porušovanie pravidiel, závažnosť porušenia pravidiel či jeho trvanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMasterCard