Ministri žiadajú stámilióny eur navyše, Matovič považuje ich požiadavky za obludné

VLÁDA: 29. schôdza vlády
Minister financií SR Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo financií už priebežne rokuje s jednotlivými ministrami o budúcoročnom rozpočte verejnej správy. V stredu po rokovaní vlády to povedal minister financií Igor Matovič. Podľa neho sa tieto rokovania vyvíjajú štandardne.

Ministri žiadajú stámilióny navyše

S niektorými už má Matovič rokovania za sebou a niektoré ho ešte čakajú. Aktuálne ho čaká rokovanie na ministerstve práce.

Avšak podľa jeho slov sú niektoré požiadavky, ktoré jednotliví ministri nosia, „obludné“. „Lebo, keď k vám príde minister a pýta si na budúci rok 470 miliónov eur navyše, včera sme mali rokovanie s nemenovaným ministerstvom, chceli 640 miliónov eur navyše, dnes máme avizované podobné položky, tak my sa všetkých pýtame, že odkiaľ,“ povedal Matovič.

Nezmyselne sa výdavky zvyšovať nebudú

Podľa neho by zároveň mali navrhnúť, kde budú šetriť a nemali by len pýtať peniaze. Sú rôzne štúdie efektívnosti výdavkov, ktoré robí Útvar hodnoty za peniaze priebežne. Ten podľa Matoviča tlačí ministerstvá do toho, aby v prvom rade šetrili na sebe.

Teraz v tomto kole si chce rezort financií hlavne vypočuť požiadavky ministrov. „No budeme hospodáriť iba s tou perinou, akú máme. Čiže určite nebudeme súhlasiť s nezmysluplným navyšovaním výdavkov,“ uviedol šéf rezortu financií.

Matovič zároveň potvrdil, že je možné očakávať na Slovensku reformy, ale bližšie detaily neozrejmil. „Už nebudem hovoriť žiadne termíny, lebo potom by ste ma naháňali, že som ich nesplnil,“ uzavrel Matovič.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRÚtvar hodnoty za peniaze (ÚHP)