Nie „Veľký tresk“, ale „Veľký trest“ pre produktívnu časť populácie, kritizuje Ďurana daňovú reformu Matoviča

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Navrhovaná daňovo-odvodová reforma obsahuje podľa analytika INESS Radovana Ďuranu množstvo negatív a nedostatkov.

Inštitút verí, že sa ju podarí vo verejnej diskusii od základov prepracovať tak, aby neutlmovala ekonomickú aktivitu, nezvyšovala plytvanie s verejnými zdrojmi a zadlženie Slovenska, a zároveň adresne pomohla sociálne odkázaným skupinám.

Za jediné pozitívum reformy označili analytici návrh na zrušenie polohrubej mzdy a zavedenie skutočnej hrubej mzdy.

Návrh obsahuje v názve chybu

„Zverejnený návrh daňovej reformy obsahuje v názve chybu. Reforma nebude znamenať „Veľký tresk“, ale „Veľký trest“ pre produktívnu časť populácie,“ myslí si Ďurana. Za zásadný nedostatok návrhu považuje to, že cenou za vyššie dávky pre každú rodinu bez ohľadu na jej príjem, má byť vyššie zdanenie ekonomickej aktivity.

„Pod pláštikom daňovej transparentnosti a zdanlivej férovosti bude obmedzená podnikateľská aktivita. Nižšia ekonomická aktivita znamená nižší hospodársky rast, menej investícií, nižšiu tvorbu pracovných miest, pomalší rast miezd,“ konštatuje analytik. Zároveň upozorňuje, že slovenská rodinná politika nepotrebuje megalomanské navyšovanie rodinných prídavkov pre všetkých, ale zavedenie ich adresnosti.

Súčasný stav môže ešte zhoršiť

Vyrovnávanie zdanenia zamestnaneckých, podnikateľských či kapitálových príjmov podľa neho obmedzí investičnú aktivitu. „Tieto príjmy nie sú identické, sú spojené s rozdielnym rizikom, plnia iný účel. Zásadné rozdiely v ich zdaňovaní sú žiaduce a správne,“ vysvetľuje. Podľa návrhu by mala zároveň čistá priemerná mzda zamestnanca klesnúť a až poskytnutie sociálnej dávky dorovnáva príjem na dnešnú úroveň.

Návrh, v ktorom sa aj príjmovo zabezpečený občan bezdôvodne stáva klientom sociálneho systému, pritom podľa Ďuranu súčasný stav nezlepšuje, ale zhoršuje. „Aby nebolo málo, nižší príjem má byť zaťažený vyššou DPH,“ dodáva. Riziko vidí aj v zavedení jediného sociálneho odvodu.

Cieľom sú aj férové dane

Finálna podoba daňovej a odvodovej reformy Slovenska bude známa o niekoľko týždňov, pravdepodobne o dva. Podľa ministra financií Igora Matoviča Slovensko potrebuje poctivú a prorodinnú reformu, ktorá zjednoduší daňový systém a dane budú spravodlivé a férové. Chce zaviesť príspevok 200 eur na dieťa mesačne až do jeho dospelosti.

Tiež zjednodušiť daňovo-odvodový systém tak, aby v prípade zamestnaneckého pomeru bola z ceny práce odpočítateľná len jedna daň a jeden odvod. Cieľom reformy sú aj férové dane, čo v praxi znamená, že všetci ľudia budú za rovnakú formu práce pre toho istého zamestnávateľa platiť tie isté dane a odvody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýz