Matovičovo ministerstvo nesúhlasí so zmenou spôsobu výpočtu úľavy na dani z príjmov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ministerstvo financií SR nesúhlasí so zmenou spôsobu výpočtu úľavy na dani z príjmov ako formy investičného stimulu, ktorú v návrhu novely zákona o regionálnej investičnej pomoci presadzuje rezort hospodárstva. Ten chce dočasne vypustiť koeficient 0,5, ktorým sa násobí základ dane a predĺžiť obdobie, počas ktorého si prijímateľ investičnej pomoci môže úľavu na dani z príjmov uplatňovať.

Výpadok 15 miliónov eur

Ministerstvo hospodárstva argumentuje, že táto zmena umožní firmám väčšiu flexibilitu pri čerpaní tejto formy pomoci s ohľadom na nepredvídateľné okolnosti spôsobené energetickou krízou. Rezort financií však v zásadnej pripomienke zrušenie koeficientu odmieta. Upozorňuje, že by to spôsobilo dočasný fiškálny výpadok na úrovni 15 mil. eur, ktorý nie je rozpočtovo krytý.

„V doložke vybraných vplyvov je ako hlavný dôvod navrhovaných zmien uvedená energetická kríza. Riešenie jej negatívnych vplyvov na podniky má za cieľ schéma štátnej pomoci, pričom v tomto prípade by išlo o dodatočnú nepriamu pomoc v podobe uvoľnenia podmienok. V predloženom materiáli chýba detailnejšia analýza, ktorá by poukazovala na potrebu zrušenia koeficientu, napríklad z titulu neschopnosti firiem čerpať celú daňovú úľavu v čase,“ argumentuje ministerstvo.

10-ročný horizont a koeficient 0,5

Súčasné nastavenie, berúc do úvahy 10-ročný horizont a koeficient 0,5, je podľa neho dostačujúce. Na základe analýzy daňových priznaní je pritom priemerné čerpanie investičnej pomoci pod úrovňou koeficientu 0,5.

„Z toho vyplýva, že nie všetky podniky už v súčasnosti využívajú tento nástroj v maximálnej možnej miere. Z pohľadu daňovej politiky nie je ideálne umožniť firme odpísať celú daňovú povinnosť z dôvodu neželanej optimalizácie daňovej povinnosti,“ pokračuje rezort financií.

Navrhované nezapočítavanie najbližších zdaňovacích období je podľa neho neopodstatnene dlhé, keďže negatívne vplyvy energetickej krízy v podobe vysokých cien sú prognózované len na najbližšie dva roky.

Reakcia na energetickú krízu

Ministerstvo hospodárstva vypracovalo návrh novely zákona o regionálnej investičnej pomoci ako reakciu na energetickú krízu. Jej prostredníctvom navrhuje dočasne zmierniť niektoré podmienky a povinnosti investorov, ktorí získali investičnú pomoc.

Rovnako plánuje postupovať aj v prípade nových investícií, kedy sa firmy o pomoc ešte len uchádzajú alebo budú uchádzať. Nejde pritom o nové riešenie, obdobne štát reagoval aj v prípade pandémie COVID-19. Zmeny by mali platiť od apríla budúceho roku.

Návrh sa pritom zameriava výlučne na zmiernenie niektorých podmienok na poskytnutie regionálnej investičnej pomoci a súvisiacich povinností z hmotného a časového hľadiska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SR