Medzinárodný menový fond zhoršil prognózu rastu globálnej ekonomiky, dôvodom je variant omikron

Pandémia, ekonomika
Foto: ilustračné, Getty Images

Medzinárodný menový fond (MMF) zhoršil prognózu rastu globálnej ekonomiky. Za dôvod označil šírenie variantu koronavírusu omikron, vyššie ceny energií, rast inflácie a napätie na čínskych finančných trhoch.

MMF teraz predpovedá, že svetové hospodárstvo sa v tomto roku zväčší o 4,4 percenta. Išlo by o spomalenie oproti vlaňajšiemu rastu o 5,9 percenta. Zároveň ide o zhoršenie predikcie, keďže v októbri fond predpokladal tohtoročný rast globálnej ekonomiky o 4,9 percenta.

Americké hospodárstvo by podľa menového fondu malo v tomto roku vzrásť o 4 percentá, hoci v októbri predpovedal posilnenie ekonomiky USA o 5,2 percenta. Fond totiž už neočakáva stimuly hospodárstvu zo strany zákona o sociálnej politike navrhovaného prezidentom Joeom Bidenom, ktorý uviazol v Kongrese.

Ekonomika 19-člennej eurozóny podľa predpovede MMF v roku 2022 posilní o 3,9 percenta, čo by bolo spomalenie v porovnaní s minuloročným rastom na úrovni 5,2 percenta. V prípade čínskej ekonomiky fond prognózuje rast o 4,8 percenta po tom, ako sa vlani zväčšila o 8,1 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond