Medziročná inflácia v Čechách sa dostala na najvyššiu úroveň od roka 1993, zdražela elektrina či doprava

Inflácia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Spotrebiteľské ceny v Českej republike boli v apríli o 14,2 percenta vyššie ako v rovnakom mesiaci vlaňajška. Medziročná inflácia sa tak v porovnaní s marcom zrýchlila o 1,5 percentuálneho bodu a dostala sa na najvyššiu úroveň od decembra 1993. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke Český štatistický úrad.

Na medziročný rast celkovej hladiny spotrebiteľských cien v Česku mali v apríli najväčší vplyv ceny v segmente bývania. Elektrina medziročne zdražela o 30,1 percenta, ceny tuhých palív stúpli o 24,1 percenta a ceny tepla a teplej vody sa zvýšili o 17,5 percenta.

Druhý najvýraznejší medziročný rast cien bol v segmente dopravy, keďže automobily zdraželi o 13,8 percenta a pohonné látky a motorové oleje o 41,5 percenta.

Medzimesačne sa české spotrebiteľské ceny v apríli zvýšili o 1,8 percenta. V segmente bývania stúpli ceny elektriny o 4,3 percenta, zemného plynu o 4,7 percenta a tepla a teplej vody o 2,8 percenta. Pohonné látky a motorové oleje však v porovnaní s marcom o 3,3 percenta zlacneli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Český statistický úřad