Minimálne dôchodky sa od začiatku roka zvyšovať nebudú, súčasná vláda ich "zmrazila"

Dôchodkyňa, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Minimálne dôchodky sa od začiatku budúceho roka nebudú zvyšovať, zostanú v rovnakej výške ako v tomto roku. Minimálna penzia pri 30 rokoch poistenia tak zostane aj v budúcom roku na úrovni 334,30 eura, pri získaní 40 rokov dôchodkového postenia bude naďalej 378,50 eura a pri 45 rokoch dôchodkového poistenia bude minimálny dôchodok aj budúci rok dosahovať 410 eur. Výšky minimálnych dôchodkov „zmrazila“ súčasná vláda.

Podnet poslancov SNS

Bývalá vládna koalícia totiž ešte koncom roka 2019 na podnet poslancov za SNS presadila, aby sa minimálne dôchodky naviazali na priemernú mzdu na Slovensku. Týmto krokom sa pritom suma minimálneho dôchodku skokovo zvýšila na úroveň, ktorú by prirodzeným rastom sumy životného minima dosiahla až počas niekoľkých rokov.

„Je preto dôvodné, aby sa v súlade s pôvodným účelom minimálneho dôchodku k opätovnému zvyšovaniu sumy minimálneho dôchodku pristúpilo až po tom, keď suma predstavujúca 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu prekročí sumu 334 eur a 30 eurocentov,“ upozornilo ešte koncom minulého roka ministerstvo práce a sociálnych vecí pod vedením Milana Krajniaka (Sme rodina).

Kvalifikované roky dôchodkového poistenia

Pri posudzovaní nároku na minimálnu penziu sa žiadateľovi o dôchodok za obdobie od 1. januára 1993 zohľadňujú len tzv. kvalifikované roky dôchodkového poistenia. Ide len tie roky poistenia, pri ktorých v hrubom zarábal mesačne najmenej 24,1 % z priemernej mzdy.

Napríklad za rok 2019 ide o hrubý mesačný zárobok najmenej 263 eur. Pred 1. januárom 1993 sa pritom zohľadňujú všetky získané roky dôchodkového poistenia bez ohľadu na to, z akého vymeriavacieho základu poistenec platil dôchodkové odvody.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Milan Krajniak
    Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSNS Slovenská národná strana