Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lukačovičová Šanca
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podpredsedníčka strany ŠANCA Jaroslava Lukačovičová. ŠANCA
14. 02. 2017 9:17 Financie a ekonomika Michal pobeha.jpg od ŠANCA

Minister Kažimír chce trestať za chyby v účtovníctve zrušením živností

Ministerstvo financií chce trestať živnostníkov aj firmy za porušenie zákona o účtovníctve.

Návrh novely zákona z dielne ministra Petra Kažimíra si chce posvietiť na živnostníkov aj firmy, ktorí nevedú účtovníctvo, alebo ho nevedia predložiť, prípadne zásadne porušujú ustanovenia zákona o účtovníctve. Výsledkom takýchto porušení môže byť až zrušenie živnostenského oprávnenia.

„Na prvý pohľad nejde o zlý úmysel, ale skôr o ďalší v praxi nevykonateľný zákon, ktorý namiesto preventívnej funkcie bude napomáhať nezodpovedným podnikateľom,“ uviedla podpredsedníčka strany ŠANCA a expertka na dane a účtovníctvo Jaroslava Lukačovičová.

Finančná správa eviduje za predchádzajúci rok 14 tisíc fyzických osôb, ktoré nepodali daňové priznanie, čo už je prvý predpoklad, že účtovníctvo nevedú. Je však veľmi ťažké určiť, koľko živnostníkov z tohto počtu povinnosť podať daňové priznanie ani nemalo, nakoľko mali prerušenú živnosť, alebo nedosiahli príjem potrebný na podanie priznania. Praktická stránka návrhu novely zákona bude preto v praxi nevykonateľná,  pretože Finančná správa už v súčasnosti kapacitne nestíha vykonávať kontroly z oveľa závažnejších podozrení a priestupkov, a živnostníci nie sú ani zďaleka tými, u ktorých by sa predpokladali výrazné daňové úniky. Návrh môže mať tiež za následok, že živnostníci prestanú používať jednoduché účtovníctvo a prejdú na paušálne výdavky či daňovú evidenciu, kedy účtovníctvo viesť nemusia, zdôraznila Jaroslava Lukačovičová.

V prípade firiem s takto zrušeným živnostenským oprávnením by návrh mohol v niektorých prípadoch pomôcť v nekalých obchodných praktikách. Napríklad, nekontaktného bieleho koňa, teda nastrčenú osobu, na ktorú pôvodní majitelia prevedú svoje zadĺžené firmy a ktorá sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu, vyzve správca dane na predloženie účtovníctva a spoluprácu.  Logicky nebude reagovať dovtedy, kým nedôjde k zrušeniu živnostenského oprávnenia.  Správca dane, teda príslušný daňový úrad, mu tak pomôže s likvidáciou, ušetrí čas a náklady a navyše ani nevymôže prípadný nedoplatok dane po zrušení oprávnenia.

Strana ŠANCA vznikla v roku 2015 s myšlienkou vymeniť skorumpovaných politikov na Slovensku.  Bola založená odborníkmi ako manažéri, lekári, daňoví poradcovia či ekonómovia. Aj napriek tomu, že ŠANCA mala ambíciu stať sa parlamentnou stranou, výsledky volieb jej členskú základňu neodradili od jej ďalšieho fungovania a rozvoja. Na kongrese strany v Hriňovej sa 26. júna  2016 stal jej predsedom Viliam Novotný. Podpredsedami boli zvolení Jaroslava Lukačovičová a Szilard Both. ŠANCA má vybudované stranícke štruktúry po celom Slovensku. Strana ŠANCA je slušnou, proeurópskou a programovou stranou. Jasne sa hlási k liberálnym hodnotám v ekonomike a ku konzervatívnym hodnotám v spoločnosti.

K téme

V rámci nových štandardov výkazníctva sa poisťovne obávajú nedostatku odborníkov Rezort financií začína projekt na zvýšenie finančnej gramotnosti

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z financií raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X