Ministerstvo financií chce HZL nahradiť krytými dlhopismi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zmluva podpis dokumenty
Ilustračné foto. pixabay.com

Ministerstvo financií sa rozhodlo upraviť viac ako dvadsaťročné podmienky, čo by malo napomôcť stabilite a posilniť by sa mal aj slovenský kapitálový trh.

Financovanie hypotekárneho bankovníctva prostredníctvom vydávania hypotekárnych záložných listov by sa malo nahradiť krytými dlhopismi. Vyplýva to z novely zákona o bankách, ktorú Ministerstvo financií SR dalo do pripomienkového konania. Celková hodnota uvedených dlhopisov by mala byť krytá podkladovými aktívami, ktorými sú hypotekárne úvery. To by podľa ministerstva malo napomôcť stabilite financovania bánk, zároveň by to malo prispieť k rozvoju slovenského kapitálového trhu a posilniť by sa mala aj ochrana a právna istota investorov.

Súčasná právna úprava vydávania hypotekárnych záložných listov ako zdroja financovania hypotekárnych úverov pochádza ešte z roku 1996. Hoci v čase svojho vzniku bola podľa rezortu financií pomerne progresívna a odôvodnená v kontexte vznikajúceho hypotekárneho trhu, v súčasnosti už do veľkej miery nevyhovuje rozvoju trhu s úvermi na bývanie. Nezodpovedá ani zmeneným ekonomickým a legislatívnym podmienkam na Slovensku a EÚ.
Zmeny čakajú aj dohľad
Súčasťou návrhu je aj novela zákona o dohľade nad finančným trhom. Primárnym účelom je implementácia intervenčných právomocí, ktoré nadobudne Národná banka Slovenska. Ide o stanovenie pravidiel, ktorými sa zavedú vhodné správne sankcie a opatrenia, ako aj spravodlivejšie nastavenie ročných príspevkov dohliadaných subjektov.
Overovanie cez Sociálnu poisťovňu
V návrhu zákona sa zároveň zavádza povinnosť overovania informácií o príjme spotrebiteľov, a to prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Táto povinnosť nahrádza doterajšiu prax, kedy sa dobrovoľne uzatvárali zmluvy medzi veriteľmi a Sociálnou poisťovňou. Overovanie informácií o príjme je podľa ministerstva nevyhnutné pre správne posúdenie schopnosti klienta splácať spotrebiteľský úver. Informačný tok medzi Sociálnou poisťovňou a veriteľmi by mal fungovať cez registre údajov o spotrebiteľských úveroch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska