Moody’s: Výhľad európskych bánk do budúceho roka je negatívny

Moody's
Foto: ilustračné, SITA/AP

Výhľad európskych bánk do roku 2021 je negatívny. Oznámila to v stredu medzinárodná ratingová agentúra Moody’s. Prognóza odráža vysoký stupeň neistoty v čase, keď kontinent čelí druhej vlne pandémie koronavírusu. Sektor čelí spomaleniu ekonomiky, rastie aj objem nesplácaných úverov, čo negatívne vplýva na ziskovosť. Určitú podporu bankám poskytuje uvoľnená menová politika centrálnych bánk.

V eurozóne agentúra Moody’s očakáva zhoršenie kvality úverov a slabé zisky. K tomu prispeje očakávaný nárast počtu bankrotov v kombinácii s klesajúcimi výnosmi z úrokov.

Pandémia prináša vysoké náklady

Veľká Británia už čelí rizikám súvisiacim s brexitom, náklady spojené s pandémiou však budú pravdepodobne vyššie, tvrdí Moody’s. V porovnaní s priemerom eurozóny má byť pokles ekonomiky hlbší a dlhšie potrvá aj jej zotavenie.

V regióne strednej a východnej Európy agentúra v porovnaní s priemerom únie predpokladá pozitívnejší vývoj. To sa týka tak poklesu výkonu hospodárstva, ako aj času potrebného na oživenie. Tradične vysokú ziskovosť bánk v regióne však poškodia nižšie úrokové sadzby a spomalený rast úverov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Moody's