Na deň otvorených dverí do NBS zavítalo viac ako štyri tisíc návštevníkov

NBS: Deň otvorených dverí
Zamestnankyne NBS s informačným objektom počas dňa otvorených dverí Národnej banky Slovenska (NBS). Bratislava, 22. september 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel

Najviac ľudí zaujímalo, kde má banka trezory, aký je do nich kód a koľko je v nich peňazí.

Priestory Národnej banky Slovenska si v sobotu už po siedmy raz prišlo pozrieť vyše 4 tisíc návštevníkov. Ako ďalej informovala centrálna banka, v rámci prehliadky si mohli obzrieť pracovňu guvernéra NBS Jozefa Makúcha, ako aj rokovacie priestory Bankovej rady NBS na 30. poschodí. „Na tomto poschodí sa návštevníci vyfotografovali s panorámou Bratislavy v pozadí,“ informuje NBS.

Záujem podľa zverejnených informácií vzbudila aj zlatá tehlička, nové 100 a 200 eurové bankovky, falošné eurové bankovky a mince a tiež výstavy Od koruny k euru a Euro naša mena. Návštevníkov zaujali aj aktivity zamerané na zvýšenie finančnej gramotnosti pre deti aj dospelých, vzácne exponáty z archívu NBS, stánok Európskej centrálnej banky a činnosť Múzea mincí a medailí z Kremnice. „Veľký ohlas malo aj stretnutie guvernéra NBS Jozefa Makúcha s verejnosťou,“ informuje NBS.

Ľudí zaujímal obsah trezorov

Najviac pritom ľudí zaujímalo, kde má banka trezory, aký je do nich kód a koľko je v nich peňazí. Rezonovali aj témy spojené s budovou NBS, zlatom, devízovými rezervami a  kryptomenami. Návštevníci boli tiež zvedaví, ako sa guvernér NBS stal guvernérom, akú školu študoval a ako vyzerá bežný deň guvernéra a pracovníka NBS.

Počas Dňa otvorených dverí ponúkala NBS po celý deň aj výmenu slovenských korún, ale aj poškodených eurových bankoviek.

„Najmenší návštevníci sa tento rok opäť tešili z pasu detského návštevníka a zo získaných darčekov počas zbierania pečiatok pri tematicky rôzne zameraných stanovištiach,“ dodáva centrálna banka.

Ako spomienkový predmet si návštevníci vyrazili svoj vlastný pamätný žetón a pri odchode dostali náučné publikácie a materiály o Národnej banke Slovenska, o ochrane finančného spotrebiteľa a o našej mene euro.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska